Hotel Europa w Lublinie

Nazwa Krakowskie Przedmieście kojarzyła mi się wyłącznie z Warszawą i jedną z moich ulubionych ulic, zresztą – jednym z 40 Miejsc Magicznych, które opisałem w książce. Ale swoje Krakowskie Przedmieście posiada także Lublin; więcej – tak, jak Warszawa ma swój Hotel Europejski, tak Lublin, zbudowany na wzór, choć skromniejszy, Hotel Europa. Ten piękny i dominujący nad wschodnią pierzeją Placu Litewskiego obiekt wzniesiono w latach 1865-1867 według projektu Ludwika Szamoty. Inwestorem był Franciszek Chobrzyński, który dosłownie rok wcześniej zakupił działki budowlane. Trzeba jednak nadmienić, iż bardzo szybko po zakończeniu budowy zmienił się właściciel budynku i tak było kilkakrotnie w następnych latach. Nie zmieniło się tylko przeznaczenie obiektu – od początku pełni funkcje hotelowe, choć dzisiaj (i na pewno już w okresie międzywojennym) parter, a przynajmniej jego część, zajęły punkty usługowe i handlowe. W trakcie działań wojennych w 1944 roku zniszczony został narożnik hotelu, jednakże szybko go odbudowano. Później kilka razy hotel przechodził remont, ostatni raz w latach 1999-2002, pod nadzorem słynnego prof. Wiktora Zina.

  • Miejsce: Lublin, woj. lubelskie
  • Kalendarium: 1865-1867 – budowa; 1944 – remont i odbudowa narożnika po zniszczeniach wojennych; 1949, 1954 i 1999-2002 – remonty
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 13.05.1971 pod numerem A/502 oraz 10.04.1972 pod numerem A/588
  • Możliwość zwiedzania: nie (?)
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl, zabytek.pl; praca zbiorowa, Lublin. Przewodnik, Gaudium, Lublin 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-26


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.