Wiatrak z Brus we Wdzydzach Kiszewskich

Dojeżdżając do parkingu Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, obrawszy uprzednio kierunek wschodni, już z okien samochodu można doskonale zauważyć jeden z najciekawszych i najbardziej znanych (z wielu widokówek, zdjęć) obiekt skansenu – wiatrak holenderski z Brus. Został zbudowany w 1876 roku, i – co warte podkreślenia – był w XIX wieku jednym z trzech wiatraków we wsi. Nazwano je: „Wygodą”, „Przeszkodą” i „Zazdrością” (lub: „Wiarą”, „Nadzieją” i „Miłością”). Przetrwał jedynie ten nazywany „Przeszkodą” (lub „Nadzieją”) – choć przeszkody, zdaje się, nie stanowił – skoro przetrwał, a dla innych, rozsianych po Polsce jest być może nadzieją na lepszą przyszłość. Zlecającym budowę wiatraka był niejaki Szulc, miejscowy gospodarz; ostatnimi była rodzina Ryngwelskich, która w 1914 roku zmodernizowała wietrzny młyn. Relokacja do skansenu miała miejsce w latach 1992-1994; zarówno data budowy (1876), jak i początku przenosin (1992) widnieją na metalowej chorągiewce na szczycie wiatraka. Zastanawia jednak data 1767 (także widoczna na chorągiewce), o której nie wspomina muzealne opracowanie. Być może historia młynów wietrznych Brus jest dużo dłuższa, niż XIX-wieczna. A sam wiatrak? Wygląda znakomicie (jeśli chodzi o stan techniczny), choć można go zwiedzać jedynie z zewnątrz. No i (w momencie moich odwiedzin 15 lipca 2022) nie miał zamontowanych skrzydeł, przez co wyglądał.. nieco smutno.

  • Miejsce: Brusy, gm. Brusy, pow. chojnicki, woj. pomorskie
  • Miejsce obecne: Wdzydze Kiszewskie, gm. Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1876
  • Typ wiatraka: holenderski
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz
  • Inne: w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Źródła: Wikipedia, Tadeusz Sadkowski, Katarzyna Kulikowska, Ale skansen! Przewodnik po Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Wdzydze 20190; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.