Kamienica przy ulicy Mostowej 30 w Toruniu

Po Toruniu spaceruję często, z wielką ochotą i przyjemnością, często fotografuję. Niestety, nie przekłada się to na blogowe wpisy. Dziś postaram się nieco to zmienić. Prawdziwym, zabytkowym bogactwem miasta są liczne kamienice – mniej lub bardziej ciekawe, jedne starsze, drugie nieco lub dużo młodsze, ale każda ma w sobie coś interesującego. Podczas jednego ze spacerów zwróciłem uwagę (i jednocześnie obiektyw aparatu) na kamienicę przy ulicy Mostowej 30. Powstała w latach 1887-1888 w wyniku przebudowy starszego budynku. Inwestorem był Ludwig Berg, a autorem projektu Georg Plehwe. Początkowo parter przeznaczono na sklep meblowy (jego magazyn znajdował się na kondygnacjach od trzeciej wzwyż oraz w oficynie), a piętro pierwsze na mieszkanie. Ostatnio wewnątrz trwa remont, obiekt jest zamknięty. Fasada, na pierwszy rzut oka wyróżniająca się asymetrycznym wykuszem i masztem na reklamową flagę tuż obok, ma dużo więcej do pokazania. Przede wszystkim to zachowany kamienny portal z 1648 roku (pamiątka po wcześniejszym budynku) oraz dekoracyjny szczyt, na którym znajdziemy swoisty, kamieniczny kod: inicjały inwestora (LB) i datę przebudowy (1888). Takich miejsc jest w Toruniu dużo więcej, a niezwykle pomocna w ich odkrywaniu jest fantastyczna (jedna z moich ulubionych) książka prof. Michała Pszczółkowskiego – wybitnego znawcy architektury – pt. Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914. Lektura obowiązkowa dla miłośników toruńskich kamienic!

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Geolokalizacja: 53.0100701,18.6083001
  • Kalendarium: 1887-1888 – budowa (przebudowa dotychczasowej kamienicy)
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: Pszczółkowski Michał, Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Toruń 2021; www.polska.travel, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-08-23, 2018-03-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.