Spichlerz z Luzina we Wdzydzach Kiszewskich

Wizyta w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich byłą moim marzeniem od dawien dawna. Wiele lat temu ta nazwa pojawiła się przy okazji tematyki wiatraków – pasji mojego kuzyna – i odtąd kojarzyła mi się z młynami wietrznymi, ale i innymi obiektami budownictwa wiejskiego, które mogłem zobaczyć jedynie w książkach, czy internecie. Marzenie udało się zrealizować w tym roku, podczas kilkudniowego rodzinnego pobytu wakacyjnego w Kościerzynie. W dniu wycieczki do muzeum pogoda była dla nas łaskawa, choć samo zwiedzanie nie obyło się bez kilku rozczarowań związanych z tzw. przerwami technicznymi, o których nie wiedzieliśmy, a które nie pozwoliły nam wejść do kilku obiektów. Spichlerza z Luzina również nie zobaczyliśmy od środka, ale akurat w tym przypadku wnętrze obiektu wykorzystywane jest do ekspozycji wystaw czasowych. Zdecydowanie warto mu się przyjrzeć z zewnątrz – stanowi bowiem przykład budownictwa szkieletowego, ale nie charakterystycznego pruskiego muru (wypełnienie cegłą), a szachulca, gdzie wypełnienie to glina wymieszana np. z trocinami, czy zarzucona na plecionkę z trzciny. Spichlerz ten zbudowano w XVIII wieku, a pod koniec XX przeniesiono do muzeum; nie odbudowano jednak trzeciej kondygnacji, która powstała pod koniec XIX wieku, powiększając powierzchnię magazynową budynku. Ta, pierwotnie, służyła do magazynowania ziarna, a od czasu rozbudowy na parterze trzymano bryczki, sanie, narzędzia i sprzęty gospodarskie oraz ulokowano podręczny warsztat stolarski i ślusarski. Trochę szkoda, że nie nawiązano do tej funkcji już w nowym, muzealnym miejscu.

  • Miejsce: Luzino, gm. Luzino, pow. wejherowski, woj. pomorskie
  • Miejsce obecne: Wdzydze Kiszewskie, gm. Kościerzyna, pow. kościerski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: XVIII w. – budowa; 1991-1992 – relokacja do skansenu
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz
  • Inne: w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, Tadeusz Sadkowski, Katarzyna Kulikowska, Ale skansen! Przewodnik po Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Wdzydze 2019; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.