Dwór w Sartowicach

Miesiąc temu zaprezentowałem niezwykłe, intrygujące i dość tajemnicze mauzoleum zlokalizowane w parku we wsi Sartowice niedaleko Świecia. Odwiedzając ten zabytek nie można nie zwrócić uwagi także na otaczający go park, jak i pobliski dwór. I on swoje najlepsze czasy ma już za sobą, choć można mieć nadzieję, że i przed sobą. Wzniesiony pod koniec XVIII wieku, prawdopodobnie na miejscu starszego, prezentował sobą cechy klasycystyczne. W 1945 roku – podobnie, jak to było z większością tego typu obiektów w Polsce – zyskał nowe przeznaczenie, stając się budynkiem biurowo-mieszkalnym. Wiadomo, że co jakiś czas przeprowadzano w nim prace remontowe, które jednak spowodowały zatracenie pierwotnych cech architektonicznych; chodzi tu przede wszystkim o remont w latach 1963-1964. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych – właścicieli, którzy mają już doświadczenie w remontach i adaptacji podobnych zabytków na cele hotelowe. Z pewnością, taka funkcja nie tylko uratowałaby zabytek, ale i ożywiła miejsce, wraz z zachowaniem pobliskich budynków folwarcznych i dawnego PGR. A tych jest w Sartowicach całkiem sporo, choć tylko niewielka część pochodzi sprzed 1945 roku. Dwór można dziś zobaczyć wyłącznie z zewnątrz i tylko od strony parku, który zachwyca – na prawie 6 hektarach znajdziemy m.in. kasztanowce jadalne, miłorząb dwuklapowy, czy platany klonolistne; szczególnie duże wrażenie sprawia 450-letni dąb, będący pomnikiem przyrody, wysoki na 30 metrów, o obwodzie 420 cm. Poświęcony został (podobnie, jak pobliski pomnik) przedwojennemu właścicielowi Sartowic, Ulrichowi Wilhelmowi graf Schwerin von Schwanenfeldowi (1902-1944), który był antyfaszystą, członkiem ruchu oporu oraz organizatorem spisku i uczestnikiem zamachu na Adolfa Hitlera w Gierłoży koło Kętrzyna.

  • Miejsce: Sartowice, gm. Świecie, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: k. XVIII w. – budowa; 1947 – dobudowa północnej przybudówki; 1963-1964 – remont (zatarcie cech stylowych); 1977-1978 – wymiana pokrycia dachu z dachówki na blachę
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie (tylko z zewnątrz, od południa)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 15.06.1985 pod numerem 168/A
  • Źródła: zabytek.pl, mapy.zabytek.gov.pl, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.