Remiza strażacka w Starogrodzie

Dosłownie 160 m na północny-wschód od przedstawionej niedawno zrujnowanej kuźni w Starogrodzie znajduje się zabytek w znakomitym stanie. Podobnej wielkości, także zbudowany z cegły, a częściowo i z kamienia. Remiza strażacka z końca XIX wieku – bo o niej mowa – miała i ma więcej szczęścia od wspomnianej kuźni. Przede wszystkim jest nadal użytkowana, zresztą zgodnie z pierwotną funkcją. Prawie 20 lat temu przeszła remont i modernizację, która nie tylko dostosowała obiekt do współczesnych wymagań bezpieczeństwa, ale i uwydatniła wszystkie piękne cechy architektury końca XIX wieku na tych terenach: ostrołukowo zakończone otwory bramowe oraz otynkowane blendy, jak i drewniane wrota zaopatrzone w ozdobne zawiasy. Remiza znajduje się niedaleko starogrodzkiej szkoły, tuż przy skrzyżowaniu ulic; jest ogrodzona, jednak można do niej podejść i zobaczyć z bliska nie tylko siedzibę miejscowych strażaków, ale i kamień z pamiątkową tablicą, wspominającą rok 1918 – założenia OSP Starogród. No i ten piękny świerk tuż obok… Naprawdę urokliwe miejsce.

  • Miejsce: Starogród, gm. Chełmno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: k. XIX w. – budowa; 2003 – modernizacja i remont
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (tylko z zewnątrz)
  • Inne:
  • Źródła: starogrod.pl/osp, praca zbiorowa, Twierdza Chełmno. Przewodnik, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.