Fort I Watorowo w Watorowie

Decydując się na zwiedzanie zabytkowych obiektów Twierdzy Chełmno można, rzecz jasna, odwiedzać spontanicznie, a można ułożyć konkretny plan wycieczki lub wycieczek. Od czego jednak zacząć? Można od… początku, czyli od Fortu I Watorowo, który został wybudowany jako pierwszy obiekt twierdzy. Powstał w latach 1901-1902. Jego zadaniem była obrona podejścia od południa. Po II wojnie światowej stracił swoje znaczenie militarne, uzyskując nową rolę – skład przeterminowanych środków ochrony roślin. Z tego też względu – mimo, iż jest obiektem niezabezpieczonym i dostępnym – trzeba zachować szczególną ostrożność podczas ewentualnego zwiedzania. Ja skoncentrowałem się na sfotografowaniu fasady schronu głównego, w którego wnętrzu kryją się: kuchnia, latryny, pomieszczenia żołnierskie (5) i oficerskie (1), magazyn, magazyn amunicji i pomieszczenie opatrunkowe. Nie dotarłem do mniejszej wartowni, ale cały teren fortu jest zwyczajnie mocno zarośnięty. Nie zmienia to faktu, iż dostęp do niego jest jednym z łatwiejszych w całej Twierdzy Chełmno i ciekawszych – z uwagi na zachowaną w dobrym stanie kamienną drogę rokadową (łączącą forty w twierdzy pierścieniowej) oraz tzw. sięgacz, czyli bezpośrednią drogę dojazdową do fortu, wzdłuż której zachowały się stare drzewa. Historia nieco zapomniana, ale zdecydowanie warta odwiedzenia.

  • Miejsce: Watorowo, gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: 1901-1902 – budowa
  • Stan: dst
  • Możliwość zwiedzania: tak (obiekt otwarty, niezabezpieczony)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 14.02.1980 pod numerem 344 i 08.04.2009 pod numerem A/1511/1-30
  • Źródła: praca zbiorowa, Twierdza Chełmno. Przewodnik, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2016; mapy.zabytek.gov.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.