Kamienica przy Rynku 9 w Lublinie

Zanim dotarłem w końcu do Lublina, słyszałem nieco opinii na temat stanu niektórych jego kamienic. Mówiąc ostrożnie – nie był najlepszy. Faktycznie, na własne oczy zobaczyłem kamienice wymagające pilnego ratunku. Nie dominują jednak ilościowo, a niektóre wręcz wpływają na… ciekawy, niepowtarzalny klimat miasta. Na pewno należy do nich budynek zlokalizowany przy Rynku pod numerem 9. To narożna kamienica, której historia sięga XVI wieku (z 1521 roku pochodzi najstarszy przekaz źródłowy). Jak to zwykle bywa, przez szereg następnych stuleci ulegała odbudowom (np. po pożarze pod koniec XVI wieku), czy przebudowom (np. w XIX stuleciu, kiedy to m.in. zamurowano wejście od strony Rynku), a także wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Podczas działań wojennych w 1939 roku została częściowo uszkodzona. W 1954 roku przeprowadzono prace konserwatorskie, a do rejestru zabytków wpisano ją w 1967 roku. Wejście od strony Rynku powróciło w 1999 roku i dziś prowadzi do restauracji. Parter jest więc zagospodarowany, gorzej z wyższymi kondygnacjami. Ale te przyciągają wzrok wstawionymi w okna zdjęciami sprzed lat. Niestety, nie znalazłem nigdzie informacji, kogo przedstawiają – czy osoby nieznane, czy wręcz odwrotnie – znanych mieszkańców Lublina. Mam nadzieję, że kamienica doczeka się remontu, a stojące na skrajnych rogach gzymsu lwy nie opuszczą go w ramach protestu.

  • Miejsce: Lublin, woj. lubelskie
  • Kalendarium: XVI w. (?) – budowa; 1575-1582 – odbudowa po pożarze; XIX w. – modernizacja/przebudowa; 1954 – prace konserwatorskie; 1999 – rekonstrukcja portalu wejściowego od strony Rynku; 2001 – remont parteru na lokal gastronomiczny
  • Stan: dst
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 10.03.1967 pod numerem A/271
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl; praca zbiorowa, Lublin. Przewodnik, Gaudium, Lublin 2016; teatrnn.pl,  OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-26


2 uwagi do wpisu “Kamienica przy Rynku 9 w Lublinie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.