Dawna willa komendanta poligonu w Toruniu

W ostatnim czasie z listy zapomnianych i zaniedbanych miejsc w Toruniu zniknął kolejny budynek. Ale, bez obaw – zniknął z jednej listy, pojawiając się na innej, wśród miejsc zadbanych, wyremontowanych. Mowa o bardzo ładnej willi, pierwotnie zamieszkiwanej przez komendanta toruńskiego poligonu (willa nazywana też jest domem komendanta placu ćwiczeń). Budynek ten powstał około 1900 roku przy obecnej ulicy Podgórskiej, na skraju obecnego Parku Tysiąclecia w Toruniu. Piszę „obecnych”, gdyż tereny te pierwotnie, ponad 100 lat temu związane były z toruńską twierdzą, bez parku i asfaltowej ulicy. Oczywiście, willa z czasem przestała pełnić funkcję komendanta poligonu, ulokowano w niej mieszkania, ale kilka lat temu została opuszczona. Na dostępnych zdjęciach (np. z początku 2019 roku) widać jej zły stan, na który wskazywały m.in. okna zabite płytami wiórowymi. Lecz stała się rzecz rzadka w Toruniu – władze miasta ogłosiły przetarg na remont i adaptację zabytku na nowe cele: dom dziennego pobytu dla seniorów oraz mieszkania chronione, tj. dla osób niesamodzielnych. Dopiero u progu tegorocznej majówki, podczas spaceru po wspomnianym parku przyjrzałem się bliżej wyremontowanej willi. Trudno powiedzieć, czy obiekt ma już swoich mieszkańców, ale stan, w jakim jest obecnie, zapiera dech w piersiach: wspaniale wyremontowana elewacja, piękna stolarka, doskonale widoczne elementy drewniane werand, ozdobne kraty w niektórych oknach, a nawet elementy konstrukcji szkieletowej. Nie wiem, ile z tych elementów zostało odnowionych, a ile zastąpionych nowymi – efekt jest znakomity, podkreślany przez uporządkowanie terenu wokół. No i sąsiedztwo parku. Mieszkańcom Torunia polecam wyprawę do Parku Tysiąclecia i jego sąsiedztwa, a przyjeżdżających pociągiem zachęcam do zatrzymania na stacji Toruń Główny i spacer – to naprawdę niedaleko.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Kalendarium: ok. 1900 – budowa; 2020-2021 – remont i adaptacja do nowych funkcji
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: –
  • Źródła: torun.pl, torun.wyborcza.pl; Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2020, Toruń 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.