Wiatrak z Trzuskołonia w Dziekanowicach

Tegoroczna majówka zostanie mi długo w pamięci – dzięki przepięknej, wiosennej pogodzie oraz wyjątkowej wycieczce. Po raz pierwszy – i na pewno nie ostatni – odwiedziłem (w znakomitym towarzystwie Rodziny i Przyjaciół) Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Skansen ten znajduje się na południowo-wschodnim brzegu jeziora Lednica. Wśród około 60 obiektów znajdują się trzy wiatraki, reprezentujące każdy z trzech typów wietrznych młynów, a zlokalizowano je w północnej części skansenu, na niewielkim wzgórzu obok jeziora. Typ holenderski reprezentuje obiekt murowany ze wsi Trzuskołoń. Wiatrak ten zbudowany został w 1810 roku. Strona internetowa muzeum nie rozwiewa wątpliwości co do tego, czy jest to obiekt oryginalny, czy też nie: raz podaje, że w latach 1975-1982 znalazł się wśród budynków przeniesionych na teren skansenu, na innej podstronie możemy zaś przeczytać, że to kopia obiektu. Tak, czy inaczej, trzuskołoński wiatrak, stojąc na skarpie wśród dwóch drewnianych, prezentuje się po prostu pięknie i znakomicie. Niestety, dla zwiedzających jest zamknięty, choć wewnątrz (jak podaje muzealny informator) znajdują się młynarskie maszyny i urządzenia. Ten murowany wiatrak jest swoistym ewenementem – przypomina budownictwo przemysłowe (cegła, wielokrotnie dzielone okna), a zarazem wiejskie (elementy drewniane i funkcja). Oglądanie tak pięknego zabytku jest prawdziwym świętem, zwłaszcza że młyny wiatrowe poza skansenami w Polsce już prawie nie istnieją. A sam Wielkopolski Park Etnograficzny jest miejscem przepięknym, niesamowitym, o czym opowiem w następnych blogowych wpisach z Dziekanowic.

  • Miejsce: Trzuskołoń, gm. Niechanowo, pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie
  • Miejsce obecne: Dziekanowice, gm. Łubowo, pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: 1810
  • Typ wiatraka: holender
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz
  • Inne: w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, lednicamuzeum.pl, lednicamuzeum.pl; praca zbiorowa, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Informator, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-05-01


2 uwagi do wpisu “Wiatrak z Trzuskołonia w Dziekanowicach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.