Brama Krakowska w Lublinie

Dzisiejszy blogowy wpis jest wyjątkowy – po raz pierwszy Podróże z Mataszkami odwiedzają województwo lubelskie! W kolejce czeka blisko 30 galerii zdjęć zabytków z Lublina i Kazimierza Dolnego. Zaczniemy od stolicy województwa i od znanego zabytku, będącego chyba jednym z symboli miasta, obecnym na wielu zdjęciach, pocztówkach, albumach. To Brama Krakowska, zbudowana w połowie XIV wieku. W następnych stuleciach była wielokrotnie naprawiana po licznych pożarach, stając się sama (w połowie XIX wieku) istotnym miejscem dla miejscowej straży ogniowej (służyła obserwacji miasta). Lata po II wojnie światowej przyniosły ważne prace konserwatorskie i doprowadzenie do obecnego wyglądu zabytku. Obiekt stał się zarazem siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina. Zwiedzając miasto i wędrując zgodnie z mapą wskazującą kolejne zabytki i interesujące miejsca zrezygnowałem z odwiedzin muzeum. Samo fotografowanie bramy zajęło nieco czasu, gdyż to naprawdę wyjątkowy i piękny obiekt: wygląda znakomicie zarówno od strony zachodniej (placu Łokietka i ulicy Krakowskie Przedmieście), jak i wschodniej (ulicy Bramowej), wciśnięta między kamieniczki, przyciągająca uwagę gotycką cegłą, szczytem z zegarem i hełmem zwieńczonym chorągiewką z datą 1782 (remont bramy) i monogramem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz obrazami: Matki Boskiej (od zachodu) i św. Antoniego (od wschodu). Samo przejście przez bramę, ze zrekonstruowanymi bronami, urokliwym brukiem jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc Lublina – miasta, do którego na pewno jeszcze wrócę.

  • Miejsce: Lublin, woj. lubelskie
  • Kalendarium: 1342 – budowa; XIV/XV w. – nadbudowa; 1844-1845 – umieszczenie żelaznej galerii do obserwacji miasta przez straż ogniową; 1954 – likwidacja ganku, przywrócenie 2 balkonów; 1962-1965 – remont z regotyzacją bramy
  • Stan: bdb
  • Inne: siedziba Muzeum Historii Miasta Lublina; wpisana do rejestru zabytków 22.10.1957 pod numerem V-0a/249/56 (14.01.1967 – A/146)
  • Możliwość zwiedzania: tak (muzeum)
  • Źródła: mapy.zabytek.gov.pl; praca zbiorowa, Lublin. Przewodnik, Gaudium, Lublin 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-04-26


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.