Kościół pw. św. Katarzyny w Gogołowie

Dzisiejszym blogowym wpisem wracamy na Szlak Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim, odwiedzając trasę nr VIII (jasielsko-dębicko-ropczycką). Wśród 10 obiektów na tym 136-kilometrowym odcinku szlaku znajdziemy kościół pw. św. Katarzyny w Gogołowie. Trafiliśmy na niego podczas zmiany miejsca noclegu z Sanoka na Tarnów w lipcu ubiegłego roku. Nawigacja samochodowa poprowadziła nas drogami nieco mniej uczęszczanymi, ale dzięki temu przebiegającymi przez ciekawe wsie i miasteczka. Gogołowska świątynia została wzniesiona w 1672 roku przez cieślę Stanisława Charchułowicza z fundacji dziedziców Gogołowa – braci Jakuba i Joachima Rojowskich. Kościół zachował się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, choć jest to w dużej mierze zasługa dość licznych i znacznych remontów, które podejmowano już w XVIII i XIX wieku. W 1945 roku, w wyniku działań wojennych został częściowo uszkodzony, ale następne lata przyniosły jego odbudowę. Ostatnie duże prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzono na przełomie XX i XXI wieku. Od lat 80. ubiegłego stulecia kościół ten utracił funkcję parafialnego na rzecz nowej świątyni, wybudowanej tuż obok. Na pewien czas został nawet wyłączony z kultu religijnego; na szczęście jednak dostrzeżono jego walory architektoniczne i odpowiednio o niego zadbano. Po raz pierwszy został wpisany do rejestru zabytków w 1948 roku – razem z kaplicą i kamiennym ogrodzeniem; wpis został odnowiony w latach: 1974 i 2011 – wówczas dołączono do niego także murowaną dzwonnicę. Tym razem nie tylko udało mi się obejść kościół wokół, ale i wejść do środka, choć tylko do kruchty. Niemniej jednak zamknięta krata nie przeszkodziła mi w podziwianiu pięknego, kolorowego wnętrza z wyposażeniem sprzed nawet kilku wieków.

  • Miejsce: Gogołów, gm. Frysztak, pow. strzyżowski, woj. podkarpackie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: rzeszowska
  • Dekanat: brzostkowski
  • Kalendarium: 1672 – budowa; 1764 – remont; 1874-1881 – budowa ogrodzenia i remont kościoła; po 1945 – kolejne remonty; 1995-2006 – prace remontowo-konserwatorskie
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 13.11.1948 pod numerem 1-ZN (razem z kaplicą i ogrodzeniem), 06.09.1974 pod numerem A-778 (razem z dzwonnicą, kaplicą i ogrodzeniem) i 20.05.2011 pod numerem A-578 (razem z dzwonnicą, kaplicą i ogrodzeniem)
  • Źródła: diecezja.rzeszow.pl, Wikipedia, zabytek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.