Budynek dawnego Śląskiego Związku Bankowego we Wrocławiu

Doszedłem dziś do prostego, ale ważnego dla mnie wniosku: Wrocław podoba mi się coraz bardziej. Przy okazji wspaniałego wydarzenia muzycznego odwiedziłem w znakomitym towarzystwie stolicę Dolnego Śląska i ruszyłem na dwa spacery fotograficzne. Tym razem zanotowałem sobie, które miejsca chciałbym odwiedzić, zobaczyć i opisać później na blogu, ale wędrówki ulicami i uliczkami Wrocławia zaowocowały także zdjęciami innych zabytków, obok których nie sposób przejść obojętnie. Należy do nich budynek dawnego Śląskiego Związku Bankowego (Schlesischer Bankverein), powstający etapami na przełomie XIX i XX wieku. Budowa i rozbudowa gmachu miała związek z kupowaniem kolejnych działek i burzeniem dotychczasowej zabudowy (np. barokowego pałacu Kospothów). Z zewnątrz, od ulic: Wita Stwosza i Krowiej widać oczywiście tylko część pokaźnych rozmiarów budynku, jednak już ona przyciąga wzrok: to głównie sporej wielkości okna wraz ze zdobieniami oraz interesująca attyka. Jej najciekawsza część znajduje się nad zaokrąglonym, narożnym ryzalitem. Znajdziemy tam alegorie związane z przemysłem i transportem oraz rzeźbę głowy kobiety w promienistej koronie, umieszczoną nad tarczą herbową z monogramem pierwszych liter oryginalnego banku. Trzeba bowiem wspomnieć, iż obiekt służył bankowości niemal przez całą swoją historię – od 1929 do 1945 był siedzibą Deutsche Bank, a po wojnie wprowadził się do niego bank PKO, prowadząc w nim swoją działalność do 2017 roku. Zabytek (wpisany w tym samym roku do rejestru) kupiła spółka, która chce go wyremontować i zaadaptować na nowe funkcje biurowo-usługowe, o czym zresztą świadczą charakterystyczne żółte tablice. Co w nim będzie? I kiedy? Czas pokaże.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Kalendarium: 1899 – budowa; 1906 – rozbudowa; lata 20. XX w. – rozbudowa skrzydła wschodniego ku północy; lata 60/70. XX w. – adaptacja do funkcji użytkowych (m.in. budowa kondygnacji poddaszowych nad skrzydłem wschodnim i oficyną północną: 1977-1979 – remont fasady
  • Stan: bdb
  • Inne: wpis do rejestru zabytków: 23.08.2017 pod numerem A/6056
  • Źródła: Wikipedia, zabytek.pl, gazetawroclawska.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-03-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.