Dawna męska Szkoła Obwodowa Dolnego Miasta w Gdańsku

Dzisiejszym wpisem powracam do Gdańska, na Dolne Miasto i do mojego fotograficznego, styczniowego spaceru ulicami tej niezwykłej dzielnicy. Kilka tygodni temu opisałem znakomicie odnowioną i przepiękną, ceglaną, dawną łaźnię miejską. Naprzeciwko niej, na rogu ulic: Jałmużniczej i Śluza znajduje się również wspaniały zabytek – dawna męska Szkoła Obwodowa. Obiekt został zbudowany w 1901 roku, wpisując się w reformy niemieckiego szkolnictwa elementarnego, które kładło nacisk m.in. na budynki z przestronnymi wnętrzami, dużymi oknami dającymi sporo dziennego światła, pracowniami tematycznymi, salami gimnastycznymi i aulami. W projekcie gmachu wykorzystano elementy neoromańskie i neogotyckie, zachwycają drewniane drzwi z pięknymi metalowymi zawiasami, zachwyca także cegła, częściowo glazurowana. Zachwycałaby jeszcze bardziej, gdyby budynek został tak wyremontowany, jak sąsiednia, wspomniana dawna łaźnia. Obok wejścia na szkolny dziedziniec znajduje się tablica informująca o planach rewaloryzacji budynku, ale z adaptacją na inne cele, niż pierwotne – szkolne. Właśnie – ostatnią placówką edukacyjną ulokowaną w zabytku było Gimnazjum nr 9, po którym (przynajmniej z zewnątrz, nad wejściem od strony ulicy) pozostała jedynie tablica z Godłem. Stojąc kilka metrów od owego wejścia warto zerknąć pod nogi i zobaczyć datę budowy (1901) ułożoną z granitowej kostki. Niestety, oryginał wyglądał dużo lepiej, a został bezmyślnie zniszczony podczas remontu ulicy i wykonawca robót zupełnie sobie z tym nie poradził. A na koniec jeszcze jedna ciekawostka – nieco dalej, w kierunku wschodnim, znajdowała się, powstała w podobnym czasie szkoła żeńska; obie placówki korzystały z tego samego dziedzińca. Niestety, działania II wojny światowej przyniosły zniszczenie budynku. Tym bardziej konieczny jest remont zachowanej szkoły, wpisanej do rejestru zabytków całkiem niedawno, bo 1 kwietnia 2021 roku.

  • Miejsce: Gdańsk (woj. pomorskie)
  • Data budowy: 1901
  • Stan: db
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 01.04.2021 pod numerem A-1987
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Januszajtis Andrzej, Od Aksamitnej do Żytniej. Ulice Starego Gdańska, Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2017; mapy.zabytek.gov.pl, tablica informacyjna obok szkoły, gdanskastrefa.com, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-01-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.