Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej

Wiele razy obiecywałem sobie, jadąc DK80 z Torunia do Bydgoszczy (lub na odwrót), że odwiedzę Złąwieś Wielką i zobaczę tamtejszy kościół pw. św. Stanisława Kostki. Dziś udało mi się zrealizować ten zamiar. Ciężkie chmury, zasłaniające co chwilę błękit nieba umożliwiły sfotografowanie zabytku. A jest co oglądać. Mimo, iż kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, pozbawionym właściwie detali, dzięki licznym remontom (jeden akurat trwa) zabytek, wpisany do rejestru w 2014 roku jest w świetnym stanie i zachwyca oko przede wszystkim swoją cegłą. A powstał pod koniec XIX wieku – dla ewangelików, którym służył do czasów II wojny światowej. W 1894 roku zatwierdzono plany budowy świątyni, a kamień węgielny wmurowano rok później. W 1898 roku zakończono pierwszy etap budowy, natomiast wieżę wzniesiono w latach 1907-1908. Zawirowania historii (wybuch I wojny światowej) spowodowały, że wieża nie została wyposażona w zamówiony zegar, zamontowano jedynie żelazne tarcze pod cyferblat (usunięto je w 2000 roku). W 1948 roku obiekt został przejęty przez katolików, którzy zaadaptowali go na swoje cele liturgiczne. Warto wspomnieć, że obok kościoła znajdował się cmentarz ewangelicki, jednak został zlikwidowany i trudno znaleźć jakiekolwiek po nim ślady.

  • Miejsce: Zławieś Wielka, gm. Zławieś Wielka, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: toruńska
  • Dekanat: bierzgłowski
  • Kalendarium: 1894 – zatwierdzenie planu budowy; 1895 – wmurowanie kamienia węgielnego; 1898 – zakończenie I etapu budowy; 1907-1908 – dobudowano wieżę
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 11.12.2014 pod numerem A/1671
  • Źródła: strona www parafii, Wikipedia, mapy,zabytek.gov.pl, zabytek.pl, lapidaria.wikidot.com, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-02-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.