Wiadukt kolejowy w Kałdowie w Malborku

Tak się złożyło, że kilka ostatnich wpisów blogowych zostało zdominowanych przez cegłę. Identycznie będzie dzisiaj, a w poszukiwaniu ciekawego zabytku wybierzemy się wirtualnie do Malborka – nie pierwszy raz i nie ostatni. Tym razem odwiedzimy Kałdowo – zachodnią część miasta. U jego północnej granicy krzyżuje się linia kolejowa nr 9 łącząca stacje: Warszawa Wschodnia i Gdańsk Główny z Drogą Krajową 55. W miejscu krzyżowania się owych dróg znajduje się zabytkowy wiadukt ceglano-kamienny, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, zbudowany prawdopodobnie wraz ze wspomnianą linią kolejową. Może być też tak, że powstał na początku XX wieku lub został wówczas przebudowany – dziś przebiegają pod nim dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, który jeszcze jakiś czas temu służył kolei wąskotorowej, powstałej w tym miejscu w latach 1900/1903. Kilka lat temu wiadukt został wyremontowany, przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 9. Oczyszczona cegła prezentuje się znakomicie, a zabytek jest doskonałym elementem dla zdjęć pędzących po nim pociągów.

  • Miejsce: Malbork, pow. malborski, woj. pomorskie
  • Kalendarium: XIX/XX w. – budowa; XXI – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wiadukt krzyżujący linię kolejową 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny i DK 55
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; bazakolejowa.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-08-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.