Dawny spichlerz przy ulicy Dworcowej 3-3a w Kętrzynie

Dzisiejszym wpisem powracam do Kętrzyna, na ulicę Dworcową, której poświęciłem wcześniej kilka blogowych galerii, prezentując tamtejszy dworzec kolejowy, dawny bank Raiffeisen Haus i jeden z dwóch dawnych spichlerzy, zbudowany w 1912 roku. Ten drugi – dziś prezentowany –  jest starszy, pochodzi z 1903 roku, prezentuje też inny styl architektoniczny – historyzujący, z charakterystyczną nieotynkowaną cegłą. Obiekt składa się z dwóch części – niższej, 3-kondygnacyjnej i wyższej, 6-kondygnacyjnej. Budynek należał do Wschodniopruskiego Towarzystwa Rolniczego (Ostpreussische Landwirtschaftsgesellschaft Rastenburg), którego namalowaną nazwę – zachowaną tylko częściowo – widać jeszcze na niższej części zabytku. Skoro mowa o literach i cyfrach, to koniecznie trzeba zobaczyć znajdującą się na wschodniej elewacji datę budowy, stanowiącą swoistą ozdobę wysokiej ściany szczytowej. Obiekt jest dziś w dobrym stanie, użytkowany przez prywatne firmy (głównie sklepy), choć remont i uporządkowanie plastyczne reklam i banerów z pewnością wydobyłoby piękno architektury przemysłowej początku XX wieku.

  • Miejsce: Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1903; okres międzywojenny – modernizacja
  • Stan: db+
  • Możliwość zwiedzania: częściowo (sklepy)
  • Inne:
  • Źródła: Tadeusz Korowaj, RASTENBURG/KĘTRZYN. Przewodnik historyczny po mieście, Kętrzyn 2005; encyklopedia.warmia.mazury.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-18


2 uwagi do wpisu “Dawny spichlerz przy ulicy Dworcowej 3-3a w Kętrzynie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.