Dawna łaźnia miejska Dolnego Miasta w Gdańsku

Dopiero co tydzień temu prezentowałem zabytek z mojego ukochanego Gdańska, a już dziś czynię to kolejny raz, mimo, iż w kolejce czekają na swoją prezentację miejsca z innych regionów Polski. Ale muszę się podzielić dziś z Wami moim zachwytem nad zabytkiem, do którego trafiłem podczas… dzisiejszego (tak, zdjęcia są naprawdę świeże!) spaceru po Dolnym Mieście w Gdańsku. W czasie fotograficznej wędrówki po ulicach, których jeszcze nie znałem trafiłem na budynek dawnej łaźni miejskiej. Zaintrygowała mnie bryła zabytku, no i oczywiście cegła, poddana chyba całkiem niedawno oczyszczeniu. Obiekt prezentuje się znakomicie i przepięknie! Cegły, także dzięki odnowionej fudze są teraz tak wyraziste, że można je policzyć, zachwycają okna różnej wielkości i kształtu, subtelne zdobienia z cegieł glazurowanych, ale moje serce skradł znakomity ceramiczny fryz. Obok głównego wejścia znajduje się stylowa tablica, która informuje nas, że łaźnię zbudowano w 1905 roku. Obiekt służył swoim pierwotnym celom do lat 80. minionego stulecia. W 1998 roku w budynku otwarto Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, dzięki czemu zabytek (wpisany do rejestru w 1996 roku, razem z dawnym domem palacza, stojącym tuż obok, spełniającym nadal funkcje mieszkalne) zyskał znakomitego gospodarza i nową funkcję.

  • Miejsce: Gdańsk (woj. pomorskie)
  • Data budowy: 1905
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków (razem z ogrodzeniem i domem palacza) 13.09.1996 pod numerem A-1155; obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Źródła: Wikipedia, infogdansk.pl, mapy.zabytek.gov.pl, gdansk.gedanopedia.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2022-01-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.