Kamienica przy ulicy Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku

Dzisiejszy wpis blogowy mogę śmiało określić mianem odcinka cyklu „Spacerkiem po Sanoku„. Faktycznie, 15 lipca ubiegłego roku, podczas pobytu w tym bardzo ciekawym mieście wyruszyłem na popołudniowy spacer z aparatem fotograficznym i folderem pt. Zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca w Sanoku, dostępnym w miejscowym punkcie IT. Udało mi się wówczas sfotografować większość z przedstawionych w folderze miejsc. Dotarłem m.in. do XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Grzegorza z Sanoka 2 znanej także jako „Ramerówka” od nazwiska pierwszych właścicieli, żydowskiej rodziny Ramerów. To duży, piętrowy obiekt, łączący w sobie kilka stylów architektonicznych, z wieloma interesującymi zdobieniami i fasadą pomalowaną na kolory: zielony, kremowy i biały. Historia zabytku obfituje w zmienność funkcji, jakie pełniły jej wnętrza na przestrzeni lat. Od pierwszych właścicieli budynek nabyło miasto i w 1866 roku utworzyło w nim „Czytelnię Mieszczańską”. Później jego wnętrza mieściły m.in. kino, sklepy, siedziby stowarzyszeń, pralnię, kawiarnię, „Klub Górnika”. Charakterystyczne dla zabytku są arkady od strony ulicy Kościuszki, ale nie powstały wraz z kamienicą, lecz są efektem przebudowy dokonanej przez hitlerowskiego okupanta w latach 40. ubiegłego wieku. Sanockiej „Ramerówki” nie można ominąć podczas zwiedzania miasta; jest to trudne także podczas przejazdu przez miasto samochodem – ulica Kościuszki przy kamienicy jest zarazem drogą krajową, jak i wojewódzką, łączącą Sanok z Krosnem, Rzeszowem, Przemyślem i Ustrzykami Dolnymi.

  • Miejsce: Sanok, pow. sanocki, woj. podkarpackie
  • Data budowy: XIX w., lata 40. XX w. – przebudowa, pocz. lat 90. XX w. – remont
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: folder dostępny w IT w Sanoku (Zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca w Sanoku), Wikipedia, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.