Dawna poczta w Bielicach

Bohater dzisiejszego blogowego wpisu urzekł mnie od samego początku, choć na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem zwyczajny, nawet mało ciekawy. A jednak ma coś w sobie – cegłę, stare drzwi i tabliczkę z numerem porządkowym, no i jest pusty – niezamieszkany i nieużytkowany, a jednak w dobrej kondycji. Ten obiekt to dawna poczta we wsi Bielice. Miejscowość ta gościła już na Podróżach z Mataszkami wcześniej, przy okazji prezentacji tamtejszego dworca kolejowego stacji Biskupiec Pomorski i towarzyszącej mu wieży ciśnień. Naprzeciwko dworca, po drugiej stronie brukowanego placu wzniesiono – najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku – piętrową pocztę. W pewnym sensie to dość tajemniczy budynek – nie znalazłem na jego temat niemal żadnych informacji, jedynie zdjęcie sprzed kilkunastu lat, na którym widać otwarte drzwi, aparat telefoniczny na elewacji i stosowne tablice przy wejściu. Przyglądając się temu zabytkowi prawie półtora roku temu zauważyłem nowy dach i okna. Stare pozostały drzwi – uwagę zwracają zwłaszcza te od strony dworca – prawdopodobnie oryginalne, zdobione pięknymi kratami, no i wyposażone w przepiękną, „lwią” klamkę. Cudo!

  • Miejsce: Bielice, gm. Biskupiec, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: db+
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: obok dworca kolejowego stacji Biskupiec Pomorski przy linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa (Żeleznodorożnyj)
  • Źródła: OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.