Dworzec kolejowy Sośno Sępoleńskie w Sośnie

Ostatni tegoroczny wpis blogowy prowadzi nas śladem zlikwidowanej niemal w całości linii kolejowej 240 Świecie nad Wisłą – Złotów. W 60 kilometrze tej drogi żelaznej znajdowała się stacja Sośno Sępoleńskie. Znajdowała, gdyż – ze względu na fizyczną likwidację – nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Miejsca po torach porosły krzaki i coraz wyższe drzewka. Na szczęście dworzec kolejowy i inne, towarzyszące mu budynki ocalały i 4 lata temu były w naprawdę dobrym stanie. Oczywiście, to zasługa mieszkających w nich osób. Dworzec w Sośnie jest zadbany (stan na 2017 rok), dzięki czemu możemy podziwiać jego urokliwą architekturę – mimo powtarzalności projektu (na linii 240 znajduje się jeszcze kilka podobnych obiektów) ten zachwyca delikatnymi zdobieniami wokół okien, znakomicie kontrastującymi z cegłą. Na południowo-zachodnim szczycie budynku, nad przylegającym do niego magazynem widoczny jest namalowany napis z oryginalną, niemiecką nazwą stacji: Sossnow. Obok dworca znajdziemy też zespół szaletu, budynku gospodarczego i domu kolejarzy. Ten drugi został otynkowany, szalet i dom natomiast prezentują styl taki, jak dworzec. Naprzeciwko nich, po drugiej stronie niewielkiego placyku znajduje się jeszcze jeden, parterowy obiekt kolejowy – niestety, zaniedbany i popadający w ruinę. Cóż, kolej do Sośna już raczej nie wróci, pozostaje więc mieć nadzieję, że stacyjne obiekty będą nadal miały swoich mieszkańców, właściwie gwarantujących dobry stan zamieszkanych obiektów.

  • Miejsce: Sośno, gm. Sośno, pow. sępoleński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1909
  • Stan: db+
  • Możliwość zwiedzania: nie (dworzec i obiekty mu towarzyszące można zobaczyć tylko z zewnątrz)
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 240 Świecie nad Wisłą – Złotów
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2017; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-10-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.