Kamienica przy ulicy Ratuszowej 14 w Mrągowie

Jedną z ciekawszych kamienic i najczęściej wspominanych w przewodnikach i materiałach turystycznych dotyczących Mrągowa jest ta zlokalizowana przy ulicy Ratuszowej 14, w zasadzie na rogu ulic: Ratuszowej i Kościelnej, przy skwerze Jana Pawła II, prowadzącego do mola na jeziorze Czos. Zabytek ten znany jest bardziej jako tzw. dom rabina, ze względu na to, iż przed wojną mieszkał w niej mrągowski rabin. Dokładniej – zamieszkiwał charakterystyczną wieżyczkę, nazywaną – a jakże – Wieżyczką Rabina. Obiekt jest bardzo ciekawy architektonicznie, urozmaicony licznymi zdobieniami (opaski, blendy, gzymsy), czy zastosowaniem i widocznej cegły, i tynkowania. Niestety, pierwsza kondygnacja została przekształcona przez współczesne witryny sklepowe, obłożona dzisiejszą płytką klinkierową. Niestety, nie współgra to z górnymi kondygnacjami (choć i te nie prezentują się najlepiej – wymagają remontu, a widok psują także współczesne okna – plastikowe i różnego kształtu). Trochę szkoda, bo to naprawdę ciekawy i wartościowy zabytek.

  • Miejsce: Mrągowo, pow. mrągowski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1904
  • Stan: bdb
  • Inne:
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: it.mragowo.pl, it.mragowo.pl, Wojciech Marek Darski, Mazury od środka. Bedeker dla przyjaciół, Wydawnictwo Mazurskie; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.