Dwór w Gierłoży

Nazwa Gierłoż kojarzy się chyba przede wszystkim – i całkiem słusznie – z tzw. Wilczym Szańcem (Wolfschanze), czyli wojenną kwaterą Hitlera. Na blogowy wpis jej poświęcony jeszcze przyjdzie czas; nie jest to jednak jedyne miejsce w Gierłoży warte zobaczenia. Około 1,3 km od wjazdu na teren Wilczego Szańca, w kierunku Kętrzyna znajduje się skrzyżowanie z lokalną drogą, która doprowadzi nas do jeziora Siercze oraz do dworu. Jego historia sięga co najmniej początku XX wieku. Wówczas to, w 1912 roku miasto Kętrzyn (wtedy Rastenburg) wykupiło majątek od rodziny von Normann. Ziemia ta była otoczona lasami należącymi do miasta już od 1437 roku. Odkupiony majątek został przeznaczony dla barona Dodo zu Innhausen und Knyphausen, który obejmował urząd starosty. Co ciekawe, baron niemal natychmiast – w następnym roku – odkupił majątek od miasta i zaczął budowę swojej rezydencji, urządzanej do 1915 roku. W tym miejscu warto wspomnieć, iż starszy, dotychczasowy dwór rodziny von Normann został zaadaptowany na mieszkania dla robotników rolnych. Nie przetrwał on jednak do naszych czasów, w przeciwieństwie do dworu Dodo zu Innhausena und Knyphausena. Jego właściciel, mimo utraty stanowiska starosty w 1934 roku mieszkał w nim z rodziną do 1945 roku. W 1944 roku kilkadziesiąt metrów od dworu znalazły się pola minowe, stanowiące element ochronny Wilczego Szańca. Baron z rodziną opuścił dwór na przełomie 1944 i 1945 roku udając się w kierunku zachodnim. Mimo wysadzenia obiektów pobliskiego Wilczego Szańca dworek przetrwał bez szwanku, pełniąc po wojnie rolę ośrodka wczasowego Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Na początku XXI wieku zabytek został przejęty przez prywatnego inwestora, który go wyremontował i otworzył hotel (stawiając także nowy budynek w dworskim parku). Dziś to niezwykle urokliwe miejsce, schowane w lasach, obok jeziora.

  • Miejsce: Gierłoż, gm. Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1913-1915
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie hotel
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Studio Wydawnicze Arta, Olsztyn 2001; wolfsschanze.pl, ksiezycowydworek.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.