Dworzec kolejowy stacji Zagórz w Zagórzu

Prezentowany dziś dworzec kolejowy w Zagórzu to miejsce kierujące mnie do wspaniałych wspomnień z dzieciństwa, związanych z pobytem w tym miasteczku. To była pierwsza połowa lat 90. i kolej wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj – stacja Zagórz tętniła życiem, kursowały pociągi pasażerskie i towarowe, w ilości dzisiaj niespotykanej. Poza tym był to letni czas wakacji, stąd znaczny ruch turystyczny do Zagórza, będącego znakomitą bazą wypadową w Bieszczady. Zagórski dworzec kolejowy (stacji Zagórz, w odróżnieniu od Nowego Zagórza) został zbudowany najprawdopodobniej w 1872 roku, wraz z oddaniem do użytku linii kolejowej w kierunku południowym – Komańczy i Łupkowa (dziś to linia 107 Nowy Zagórz – Łupków / granica państwa). To dość prosta w formie budowla, uproszczona jeszcze nieco w ciągu swej długiej historii – likwidacji uległy m.in. gzymsy, środkowe wejście i zadaszenie peronu wsparte na kolumnach. Budynek jest prosty w formie, ale nie oznacza to wcale, że jest mało okazały – wystarczy zwrócić uwagę na jego wielkość, świadczącą o znaczącej roli stacji. Dziś, niestety, w większości jest zamknięty i nie spełnia swoich pierwotnych funkcji, odzwierciedlając rolę, jaką współcześnie pełni kolej.

  • Miejsce: Zagórz, gm. Zagórz, pow. sanocki, woj. podkarpackie
  • Data budowy: 1872
  • Stan: bdb-
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy linii kolejowej 107 Nowy Zagórz – Łupków / granica państwa
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; Gminny Program Opieki nad Zabytkami Gminy Zagórz na lata 2013-2016Wikipedia, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-16


Jedna uwaga do wpisu “Dworzec kolejowy stacji Zagórz w Zagórzu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.