Szaniec Kępy Bazarowej w Toruniu

Punkt widokowy na panoramę Starego i Nowego Miasta Torunia, zlokalizowany na lewym brzegu Wisły wydaje się być najpopularniejszym (może poza dworcem stacji Toruń Główny, obsługującym ruch pasażerski, także turystyczny) miejscem tej części Grodu Kopernika. Nic dziwnego – widok, jaki roztacza się na obszar pomiędzy mostami na Wiśle zapiera dech w piersi, niezależnie od pory dnia czy roku. Ciekawe, czy wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce i podziwiali charakterystyczną panoramę zwrócili uwagę na niewysoki ceglany mur znajdujący się kilkadziesiąt metrów od brzegu Wisły? Zdecydowanie warto, gdyż to pozostałości jednego z najstarszych zachowanych elementów fortyfikacji nowożytnych związanych z Toruniem. To Szaniec Kępy Bazarowej, powstały około roku 1807, modernizowany około 1825 i 1840. Obiekt ten służył osłonie, czy też obronie mostu przez Wisłę, spinającego wówczas oba brzegi właśnie na wysokości obecnego punktu widokowego. Z czasem szaniec ten przestał pełnić swoją funkcję, m.in. przez zmianę lokalizacji przeprawy i rozbudowę twierdzy. Widoczny fragment to mur oporowy zachodniego dwuramiennika (wału prawego czoła), a trzeba wspomnieć, że na szaniec składały się m.in. także blokhauzy i fosa. Z pewnością warto ocalić ten fragment toruńskich fortyfikacji, dbając nie tylko o jego trwałość, ale i odpowiednie oznakowanie dla turystów i mieszkańców miasta.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: ok. 1807
  • Stan: dst
  • Inne:
  • Źródła: Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2020; Adam Kowalkowski (red.), Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń, TONZ OT, Toruń 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.