Dawny klasztor szpitalników z Czerwoną Gwiazdą we Wrocławiu

Kiedy zerknąłem dziś na moje fotograficzne archiwum zdałem sobie sprawę, że ostatnia wirtualna wizyta we Wrocławiu była… prawie 9 miesięcy temu! A zestawów zdjęć do prezentacji zabytków stolicy Dolnego Śląska jest jeszcze całkiem sporo. Na dzisiejszy wpis wybrałem dawny klasztor szpitalników z Czerwoną Gwiazdą (Zakonu Szpitalnego Kawalerów Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą), znany obecnie jako siedziba Ossolineum. To obiekt znajdujący się między ulicami: Szewską, Grodzką i Zaułkiem Ossolińskich, budowany kilkadziesiąt lat na przełomie XVII i XVIII wieku. Zastąpił on starszy, średniowieczny i służył zakonnikom do 1811 roku, czyli do kasaty klasztoru. Następnie przejął go Uniwersytet Wrocławski, lokując w klasztornych wnętrzach katolickie Gimnazjum św. Macieja. Obecny gospodarz – Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Ossolineum) – funkcjonuje w tym miejscu od czasów powojennych. Zabytek, wpisany do rejestru w 1949 i 1962 roku przeszedł krótko po 1945 roku naprawę po zniszczeniach wojennych, a na przełomie XX i XXI stulecia został gruntownie wyremontowany i taki zobaczyłem nieco ponad 3 lata temu. Barokowy obiekt zachwyca kolorystyką i mnogością detali (m.in. ciekawe kartusze herbowe), a urokliwy dziedziniec bogaty w roślinność i małą architekturę, otoczony ogrodzeniem sprzyja spacerom w ciszy.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: 1675-1715; 1910-1911 – przebudowa i rozbiórka części zabudowań; po 1945 – naprawa po zniszczeniach wojennych; XX/XXI w. – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wpis do rejestru zabytków: 29.11.1949 pod numerem 45 i 15.02.1962 pod numerem A/3134/159
  • Źródła: Wikipedia, ossolineum.pl, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.