Ratusz w Sanoku

Dzisiejszym wpisem – galerią zdjęć powracam do Sanoka, tym razem jednak nie do tamtejszego skansenu, a do ścisłego centrum, na Rynek. Jego południowo-wschodnią pierzeję niemal w całości zajmuje zabytkowy ratusz. Zbudowano go w końcu XVIII wieku, po pożarze dotychczasowego, spalonego w 1782 roku (zarys jego fundamentów można zobaczyć dzięki brukowej kostce innego koloru). 1892 rok przyniósł przebudowę, a właściwie rozbudowę budynku, przeprowadzoną według projektu inż. Władysława Beksińskiego – kierownika wydziału budowlanego sanockiego magistratu, a prywatnie – dziadka Zdzisława Beksińskiego, nieżyjącego już artysty, którego niezwykłe prace możemy oglądać w pobliskim zamku. Wspomniana rozbudowa przyniosła piętrową nadbudowę i dwa boczne skrzydła. W 1934 roku miała miejsce kolejna przebudowa, dzięki której w bryłę ratusza włączono sąsiednią kamienicę i ujednolicono fasadę. A ta jest naprawdę znakomita – jasna, czysta, w bardzo dobrym stanie. Oczywiście, w oczy rzucają się: godło państwowe na szczycie prawego skrzydła i herb Sanoka po lewej stronie; centralnie natomiast dojrzymy okrągły zegar wykonany w Pradze, który został uruchomiony w 1906 roku. W 1989 roku władze Sanoka przeniosły się do budynku po drugiej stronie Rynku (o nim też opowiem na blogu), a w oryginalnym ratuszu znajdziemy dziś m.in. Urząd Stanu Cywilnego i Centrum Informacji Turystycznej, przed którą w 2012 roku umieszczono pomnik Zdzisława Beksińskiego.

  • Miejsce: Sanok, pow. sanocki, woj. podkarpackie
  • Data budowy: XVIII w.; 1892 – remont i rozbudowa; 1934 – przebudowa
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 31.08.1992 pod numerem A-901
  • Źródła: foldery dostępne w IT w Sanoku (Zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca w Sanoku, Ścieżka spacerowa „Śladami Rodu Beksińskich”), Wikipedia, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-14, 2021-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.