Dworzec kolejowy w Malborku

Praca nad nowym projektem wydawniczym spowodowała brak regularnych wpisów blogowych. Jednak mocno stęskniłem się za opowieściami o zabytkach, powracam więc pierwszym październikowym wpisem, zapraszając wirtualnie do Malborka. Dzisiejszy bohater wita wszystkich przyjeżdżających do miasta pociągiem. To dworzec kolejowy, jeden z najwartościowszych i najpiękniejszych zabytków Malborka, ale także jeden z najładniejszych dworców w Polsce. Zbudowany został w 1890 roku (choć spotkałem się także z rokiem 1880, a nawet przełomem XIX i XX wieku) w stylu neogotyckim. I jest to przepiękny neogotyk, pełen cegły (zwłaszcza widoczna licówka i glazurowana) i subtelnych detali, z niezwykłym wnętrzem ozdobionym polichromią, starymi herbami, kolumnami i ciekawą konstrukcją wysokiego dachu dworcowego hallu. To nie tylko efekt znakomitego projektu i budowy, ale także remontu zakończonego 10 lat temu. Poza budynkiem dworca objął on także sąsiedni szalet. Niestety, nie wyremontowano budynku ekspedycji towarowej (wszystkie 3 obiekty zostały wpisane razem do rejestru zabytków w 1988 roku), co powoduje pewien, dość wyraźny, kontrast. Remontu doczekały się jednak także dworcowe perony oraz placyk od strony miasta. Ruch pociągów i podróżnych jest dość duży, co nieco utrudniało mi fotografowanie, ale chciałbym, by każdy dworzec w Polsce doczekał się takiego remontu i wyglądał na tak zadbany, jak malborski.

  • Miejsce: Malbork, pow. malborski, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1890
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 01.08.1988 pod numerem A-1239 (jako „zespół dworca PKP”, razem z budynkiem ekspedycji towarowej i szaletem)
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Źródła: visitmalbork.pl, malbork.naszemiasto.pl, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-08-27


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.