Dawny maneż (3) w Toruniu

Patrząc dziś przez okno aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno możliwe było zwiedzanie w znakomitych warunkach pogodowych. Trudno także uwierzyć w upływający szybko czas – dodawane dziś w blogowym wpisie zdjęcia pochodzą sprzed prawie trzech miesięcy. A mam wrażenie, że to było kilkanaście dni temu… Tak, czy inaczej, powracam do końca czerwca i rowerowej wycieczki, podczas której odkrywałem zapomniane zabytki związane z Twierdzą Toruń, położone na lewym brzegu Wisły. Należy do nich maneż, czyli ujeżdżalnia koni. Co ciekawe, to kolejny, trzeci już toruński obiekt tego typu, jaki prezentuję na blogu; nic dziwnego, w końcu Toruń przełomu XIX i XX wieku był naprawdę dużą i znaczącą twierdzą, a konie grały w tamtych czasach w wojsku ważną rolę. Budynek maneżu jest dziś w niezłym stanie, choć daleko mu do dawnej świetności. Obecnie użytkowany jest przez prywatną firmę – to ważne, bo dzięki temu nie jest dewastowany. Można go dość łatwo dojrzeć zarówno z okien samochodu czy autobusu jadąc ulicą Podgórską, a nawet z okien pociągu, jadąc w lub z kierunku Warszawy.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX/XX w.
  • Stan: db-
  • Inne: obecnie siedziba prywatnej firmy
  • Źródła: Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2020, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.