Dawna pastorówka w Zelgnie

Prawdziwą satysfakcję sprawia mi poznawanie bliskich okolic, czy to rowerem, czy samochodem. Przez 10 lat zobaczyłem wiele miejsc, niektóre opisałem w drukowanych przewodnikach, ale województwo kujawsko-pomorskie wciąż odkrywa przede mną kolejne. Należy do nich dawna pastorówka we wsi Zelgno. W tej miejscowości byłem już kiedyś, szukając zabytkowej kuźni i cmentarza ewangelickiego. Po kilku latach wróciłem  – dzięki zaproszeniu na spotkanie autorskie o podróżowaniu i serii moich książek o Mataszkach – i odwiedziłem pastorówkę, która dziś pełni zupełnie inną funkcję – biblioteki. Adaptacja i modernizacja zabytkowego budynku przyniosła nawet specjalny tytuł „Powiatowego Obiektu Roku”. I faktycznie, to bardzo pozytywny przykład dbałości o lokalne dziedzictwo. Znakomicie prowadzona biblioteka znajduje się w historycznym miejscu, w którym czuć ducha przeszłości. Obiekt, zbudowany w 1912 roku, częściowo w technice szkieletowej (muru pruskiego) jest, poza wspomnianym cmentarzem, chyba jedyną pamiątką po ewangelikach w Zelgnie. Tuż obok niego, co można zobaczyć na starych zdjęciu dostępnym w internecie i książce pt. Kujawsko-pomorskie kościoły ewangelickie dawniej i dziś, znajdował się kościół, zbudowany w tym samym roku. Niestety, nie zachował się do naszych czasów – po II wojnie światowej został rozebrany, a materiał budowlany pochodzący z rozbiórki został przeznaczony na postawienie szkoły, widocznej dziś w miejscu świątyni. Wielka szkoda. Tym bardziej cieszy fakt remontu i adaptacji dawnej pastorówki. Koniecznie trzeba także zobaczyć uroczy, ceglany budynek gospodarczy (być może inwentarski), znajdujący się za dawną plebanią. Cały teren wokół jest bardzo zadbany i stanowi centrum kulturalne miejscowości i okolicy.

  • Miejsce: Zelgno, gm. Chełmża, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1912
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (biblioteka)
  • Inne: obecnie siedziba Biblioteki Samorządowej w Zelgnie (od 2014)
  • Źródła: zelgno.naszabiblioteka.com, szlaktradycji.pl, pocztówka z Biblioteki Samorządowej w Zelgnie, OpenStreetMap, Piotr Birecki, Jarosław Kłaczkow, Kujawsko-pomorskie kościoły ewangelickie dawniej i dziś, Machina Druku / Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu, Toruń 2018
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.