Mosty kolejowe nad Brdą w Bydgoszczy

Prezentowany dziś na blogu zespół zabytków to jedno z moich ulubionych miejsc w Bydgoszczy. Mowa o mostach kolejowych, które nie sposób przedstawić osobno, ale i niemożliwym jest nie zaznaczyć pewnych ich odrębności. Wszystkie trzy zabytki powstawały na przestrzeni ponad 150 lat, wpisując się wspaniale w kolejową i rzeczną historię Bydgoszczy. Najstarszy z mostów (wschodni) powstał w 1851 roku, wraz z oddaniem do użytku linii kolejowej do Piły. Rozbudowa węzła bydgoskiego w kierunku Inowrocławia (i dalej – Poznania) wymusiła budowę kolejnego mostu, który oddano do użytku w 1872 roku. Te dwie najstarsze przeprawy są do siebie podobne, przede wszystkim z racji użycia do ich budowy cegły i postawienia przęseł w nurcie Brdy. Wschodni (starszy; spotkałem się także z określeniem „południowy”) jest szerszy, bo oprócz dwóch torów mieści także ścieżkę dla pieszych. Po prawie 40 latach od oddania do użytku drugiego mostu pojawiła się konieczność budowy kolejnego. Miało to związek z przebudową linii do Inowrocławia na dwutorową – istniejąca od 1895 roku linia do Poznania przez Szubin potrzebowała więc własnej przeprawy. Dlatego też w latach 1913-1915 (a nie, jak podaje wiele źródeł w 1895 roku) zbudowano most betonowy, na którym położono jeden tor wspomnianej linii w kierunku Szubina (i dalej Poznania). Most ten różni się zasadniczo od dwóch starszych – przede wszystkim ze względu na użyty materiał budowlany, ale i fakt, że jego filary znajdują się poza nurtem rzeki. Wszystkie trzy mosty są nadal użytkowane – dwa najstarsze bardzo intensywnie. Działania II wojny światowej tylko w niewielkim stopniu spowodowały zniszczenia i tylko mostu wschodniego (w części środkowej widać wyraźnie jaśniejszą cegłę użytą do odbudowy zniszczonego przęsła). Solidne konstrukcje wymagają jednak remontów – na pewno jeśli chodzi o elewacje. Cały widok psuje też instalacja (ciepłownicza?) poprowadzona pod wschodnimi przęsłami mostów. Nie zmienia to faktu, że miejsce jest bardzo urokliwe, często można zobaczyć przepływające Brdą kajaki i łodzie i usłyszeć z dołu przejeżdżające po mostach pociągi. Przy okazji wizyty na stacji Bydgoszcz Główna koniecznie trzeba wybrać się na spacer i zobaczyć mosty, zwłaszcza że to dosłownie kilka minut drogi.

  • Miejsce: Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1848-1851 (wschodni), 1872 (środkowy), 1913-1915 (1895; zachodni)
  • Stan: db+
  • Możliwość zwiedzania: tak (mosty można obejrzeć z dołu – z ulicy Żeglarskiej oraz z kładki pieszej na moście wschodnim)
  • Inne:
  • Źródła: Kotlarz G., Pawłowski J., Węzeł kolejowy Bydgoszcz 1851-2014, Wydawnictwo Eurosprinter, Rybnik 2014; semaforek.kolej.org.pl, Wikipedia, visitbydgoszcz.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-03-10


3 uwagi do wpisu “Mosty kolejowe nad Brdą w Bydgoszczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.