Dworzec kolejowy w Sanoku

Podczas każdego wyjazdu urlopowego staram się szukać śladów kolei – tej istniejącej i działającej, czynnej, jak i tej zapomnianej. Ponieważ Sanok stanowił naszą bazę noclegową, ucieszyłem się na możliwość odwiedzenia tamtejszej stacji z dworcem kolejowym. I to nie tylko, że temat kolei jest mi bliski, ale także dlatego, że dotychczas na blogu nie pojawiła się kolej zbudowana za czasów monarchii habsburskiej. Dworzec w Sanoku, powstały w 1884 roku reprezentuje właśnie taki typ kolejowej architektury. To budynek piętrowy, dość prosty, z nielicznymi zdobieniami wokół okien i drzwi oraz na narożnikach, jednak przyciągający uwagę swoim niewątpliwym urokiem. Oglądając stare pocztówki z początku ubiegłego wieku, przedstawiające właśnie sanocki dworzec widać wyraźnie, że do naszych czasów nie uległ zbyt dużym przeobrażeniom (poza likwidacją wschodniej, parterowej części oraz dobudową zachodniej) lub też zniwelowano je remontem dokonanym na przełomie lat 80. i 90. Uwagę zwraca zadaszenie dawnego peronu, sprzed którego rozebrano istniejące pewnie od samego początku tory i dziś, by dojść do/z pociągu należy przejść na peron wyspowy. Oczywiście, jeśli akurat pociąg przyjedzie – spędziłem na stacji dobrych kilkanaście minut, a w tym czasie nie zobaczyłem żadnego (także towarowego), ani żadnych podróżnych. Dworzec nie pełni już swoich pierwotnych funkcji, skoro poczekalnia jest zamknięta i nieczynna, a część pomieszczeń wynajmują prywatne firmy. Galerię zdjęć dworca poszerzyłem o kilka fotografii samej stacji i lokomotywowni. Niewątpliwie, chciałbym tam wrócić, ale już jako podróżny – pociągiem.

  • Miejsce: Sanok, pow. sanocki, woj. podkarpackie
  • Data budowy: 1884
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (dworzec i obiekty mu towarzyszące można zobaczyć tylko z zewnątrz)
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 108 Stróże – Krościenko
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; folder Zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca w Sanoku. Miejski szlak historyczny, dostępny w IT w Sanoku; Wikipedia, fotpolska.eu, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-07-15


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Sanoku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.