Dawny magazyn luf armatnich w Toruniu

Dzisiejszym blogowym wpisem powracam do Torunia, do jego części lewobrzeżnej, którą w ostatnim czasie odwiedziłem kilka razy rowerem i kilka razy przejeżdżałem obok dawnego magazynu luf armatnich. To nieduży, parterowy budynek z czerwonej cegły kryty dwuspadowym dachem o niewielkim kącie nachylenia. Powstał zapewne pod koniec XIX wieku (niestety, nie udało mi się znaleźć dokładnej daty budowy), na pewno dla pobliskiego Fortu Kolejowego, jako magazyn luf armatnich. Prawdopodobnie przez następne lata wykorzystywany był dla innych celów magazynowych, gdyż jest w dobrym stanie. Z ciekawszych elementów warto zwrócić uwagę na drewniane okiennice. Obiekt jest opuszczony, choć odniosłem wrażenie, że użytkowany lub nawet zamieszkany. Oby nie dotknął go taki sam los, jak pobliskiej wozowni artyleryjskiej, którą kilka lat temu rozebrano i dziś widnieje po niej pusty, zarastający plac.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2020, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.