Dworzec kolejowy w Klonowie (Klonowo nad Brdą)

Powracam dziś do tematyki kolejowej, po raz kolejny zapraszając na wycieczkę śladami zlikwidowanej linii nr 240 Świecie nad Wisłą – Złotów. Choć krótki fragment, łączący stacje: Świecie Przechowo i Terespol Pomorski nadal istnieje dla sporadycznego ruchu towarowego, to tak naprawdę historia tej linii zakończyła się kilka lat temu wraz z jej rozbiórką. Pozostały, na szczęście, dość liczne obiekty inżynieryjne oraz budownictwo, wśród którego najważniejszą rolę pełniły dworce kolejowe. W większości to obiekty, które obecnie funkcjonują jako mieszkania. Tak jest również z dworcem w Klonowie, niegdyś obsługującym ruch stacji Klonowo nad Brdą. To obiekt niemal bliźniaczy do prezentowanego przeze mnie niedawno budynku w Bruchniewie. Zasadnicza różnica między nimi to zachowane na klonowskim dworcu ceglane obramowania okien, drzwi i narożniki, w przeciwieństwie do otynkowanego w całości budynku w Bruchniewie. Obok zabytku znajduje się jeszcze budynek gospodarczy z szaletem oraz parterowy dom kolejarzy. Nadziei na powrót kolei w tym miejscu już nie ma, pozostaje jedynie nadzieja, że kolejowe budynki będą cały czas zamieszkane i dzięki temu zadbane.

  • Miejsce: Klonowo, gm. Lubiewo, pow. tucholski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1909
  • Stan: bdb-
  • Możliwość zwiedzania: nie (dworzec i obiekty mu towarzyszące można zobaczyć tylko z zewnątrz)
  • Inne: dworzec leżący na linii kolejowej 240 Świecie nad Wisłą – Złotów
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM 2017; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-10-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.