Dom przy ulicy Wschodniej 4 w Darłówku (Darłowie)

Na moim autorskim profilu facebookowym/instagramowym wspominam dziś o Darłówku, w kontekście ulic: Zachodniej i Wschodniej, prowadzących od falochronu do rozsuwanego mostu nad Wieprzą. To miejsce uległo w ostatnich latach znacznym przeobrażeniom – i ulega nadal, zatracając swój dawny, rybacko-turystyczny charakter z latarnią morską i niewysokimi domami. Do naszych czasów zachowało się kilka z nich, a jeden – przy ulicy Wschodniej 4 – moim zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. Trudno znaleźć w źródłach (zwłaszcza internetowych) informacje na temat budynku. Na pewno znajduje się w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Miasta Darłowo na lata 2016-2020, na pewno mieści się w nim obecnie Ośrodek Wypoczynkowy MAŁGOSIA, na pewno jest w bardzo dobrym stanie i na pewno na jego fasadzie widnieje data 1846. Choć należy wspomnieć, iż OW Małgosia wspomina na swojej stronie, że dom pochodzi z końca XVIII wieku. Pozostaje mieć nadzieję, że przeznaczenie zabytku nie zmieni się, podobnie jak jego bardzo dobry stan i będzie on nadal przypominał o dawnym charakterze Darłówka, nadmorskiej części miasta Darłowo.

  • Miejsce: Darłówko (Darłowo), gm. Darłowo, pow. sławieński, woj. zachodniopomorskie
  • Data budowy: 1846
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie ośrodek wypoczynkowy
  • Możliwość zwiedzania: nie/tak
  • Źródła: data na fasadzie domu, OW Małgosia, Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Darłowo na lata 2016-2020, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.