Most kolejowy w Kozłowie

Nareszcie! Nareszcie pogoda sprzyja wycieczkom, zwiedzaniu. W końcu mamy wiosnę, ciepło i słońce. A do tego tzw. długi weekend czerwcowy, a więc znakomitą okazję do poznawania nowych miejsc. I tak, w czwartek wybraliśmy się na rodzinną wycieczkę do Świecia i okolic. A w tych okolicach do pięknego zabytku, który widniał na mojej liście „must see” – kolejowego mostu we wsi Kozłowo. Jest co podziwiać! Zbudowany w latach 1850-1852 na obecnej linii kolejowej 131 Chorzów Batory – Tczew (między Terespolem Pomorskim a Laskowicami Pomorskimi) most ma długość 109 metrów i wysokość 20 metrów. Rzecz jasna, ówcześnie budowane mosty to nie tylko znakomite dzieła techniki budowlanej, ale i architektury – zabytek posiada subtelne detale, jak wzory uzyskiwane dzięki zastosowaniu cegieł w różnych barwach. A propos – w wyniku działań II wojny światowej most został częściowo zniszczony, odbudowano go w 1946 roku, ale już przy użyciu innej cegły i pomijając owe detale, co bardzo rzuca się w oczy. Most znajduje się nad rzeką Wdą, można go zobaczyć z oddalenia, zza rozlewiska, można też podjechać pod sam most – jest parking, są miejsca piknikowe. Znakomite miejsce ze świetnym dojazdem. Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK w latach 2022-2026 ma mieć miejsce przebudowa wspomnianej linii kolejowej 131 (nada czynnej, z intensywnym ruchem pociągów) i przy tej okazji most ma zostać wyremontowany. Podziwiając zabytek warto także zwrócić uwagę na kamień z pamiątkową tablicą, przypominającą o niezwykłym odkryciu – w 1850 roku znaleziono w tym miejscu… meteoryt żelazny o wadze 21,5 kg, który nazwano Schwetz, czyli Świecie. Znajduje się on obecnie w Muzeum Humboldta w Berlinie.

  • Miejsce: Kozłowo, gm. Świecie, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1850-1852; 1946 – odbudowa po zniszczeniach wojennych; 2022-2026 – planowany remont (wraz z przebudową linii kolejowej 131)
  • Stan: bdb-
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: wysokość = 20 m, długość = 109 m
  • Źródła: Facebook PKP PLK, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-06-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.