Śluza Białobrzegi w Białobrzegach

Czytelnicy bloga Podróże z Mataszkami zauważyli zapewne, iż – obok galerii zdjęć wykonanych w ostatnich miesiącach – pojawiają się także nieco i dużo starsze. Wracam do pewnych miejsc, znajdując więcej informacji na ich temat, czy po prostu uznając, iż nadszedł czas, by je zaprezentować. Tak jest ze śluzą Białobrzegi na Kanale Augustowskim, znajdującą się we wsi, od której wzięła swoją nazwę. To dość ciekawy i niejednoznaczny zabytek techniki. Dlaczego? Otóż, śluza ta została zbudowana w latach 1825-1826 przez inżyniera Wojciecha Korczakowskiego, ale ten obiekt, który możemy dziś oglądać, to… inny obiekt. O co chodzi? W latach 1956-1960 została zbudowana od nowa, jako stalowo-betonowa konstrukcja, zamykana stalowymi wrotami, a ulokowano ją około 150 metrów (według innych źródeł – 300), po drugiej stronie drogi kołowej, przecinającej mostem Kanał Augustowski w Białobrzegach. Zastosowano jednak mechanizm taki, jak w XIX wieku, a więc wypełnianie i opróżnianie komory śluzy odbywa się przez luki we wrotach. A różnica poziomów wody, jaką się tu pokonuje, to średnio 2,08 m (maksymalnie 2,38 m). Śluza jest nadal czynna, choć blisko 4 lata temu – podczas znakomitej, rodzinnej, rowerowej wycieczki z Augustowa wzdłuż kanału odniosłem wrażenie, że na miejscu nie było nikogo z obsługi śluzy. Warto także wspomnieć, iż zabytek ten – raczej młodszy niż starszy – jest, wraz z całym Kanałem Augustowskim, wpisany do właściwego rejestru województwa podlaskiego.

  • Miejsce: Białobrzegi, gm. Augustów, pow. augustowski, woj. podlaskie
  • Data budowy: 1825-1826, 1956-1960 (w nowym miejscu)
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (można obejrzeć śluzę z zewnątrz, zza ogrodzenia)
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków (razem z całym Kanałem Augustowskim) 23.10.1968 (nr 324) i 9.02.1979 (nr 5)
  • Źródła: ulotka pdf z www.augustow.pl, Wikipedia; Krzysztof Młotkowski, Wojciech Batura (red.), Kanał Augustowski. Arcydzieło rąk ludzkich i natury, Wydawnictwo Młotkowski, Toruń – Pelplin 2015; nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.