Dworzec kolejowy w Łysomicach

Prawie miesiąc temu wybrałem się na krótką wycieczkę odwiedzając miejsca związane z koleją, ale tą odchodzącą – czekającą na modernizację. Na blogu dodałem wówczas post prezentujący dworzec kolejowy stacji w Ostaszewie. Bliżej Torunia znajduje się przystanek (dawna stacja) w Łysomicach. I tam także zachował się dworzec kolejowy, powstały prawdopodobnie wraz z oddaniem do użytku tego fragmentu linii kolejowej (obecnie nr 207), tj. w 1882 roku. To niski, parterowy budynek, w części środkowej zajęty przez niedużą nastawnię, w której nadal urzęduje dyżurny ruchu. W internecie dostępna jest stara widokówka, na której widać łysomicki dworzec, dzięki której można dojść do wniosku, że przez szereg lat jego bryła nie zmieniła się zasadniczo. Zmieniło się natomiast przeznaczenie niektórych jego pomieszczeń (np. części magazynowej); nieczynna jest kasa biletowa i poczekalnia – dla podróżnych dostępna jest wyłącznie współczesna wiata na peronie. Całość, znajdująca się przy niezelektryfikowanej, jednotorowej linii, wzdłuż której stoi szereg drewnianych słupów telegraficznych zachowuje dawny, kolejowy klimat, który zapewne zmieni się po planowanej modernizacji. Poza samym dworcem warto również zwrócić uwagę na nieduży budyneczek tuż obok (prawdopodobnie szalet) oraz na 2 domy kolejarzy – mniejszy bliżej dworca i większy, bardziej okazały po drugiej stronie ruchliwej drogi do Grębocina (Lubicza).

  • Data budowy: 1882 (?)
  • Stan: bdb-
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy linii kolejowej 207 Toruń Wschodni – Malbork
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-04-28


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Łysomicach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.