Kościół pw. św. Jadwigi w Nieszawie

Dzisiejszym wpisem powracam do minionej soboty i znakomitej wycieczki, podczas której odwiedziliśmy m.in. ruiny zamku w Bobrownikach, opisane kilka dni temu. Kolejnym punktem wycieczki była Nieszawa – małe, klimatyczne miasteczko po drugiej stronie Wisły, do którego można dostać się z Bobrownik albo przez most na Wiśle w Toruniu (lub autostradowy), albo we Włocławku. Jest jeszcze jeden sposób – przedostać się na drugi brzeg promem. I taką opcję wybraliśmy, dzięki czemu mogliśmy przeżyć fajną przygodę połączoną z podziwianiem Nieszawy z Wisły. Już z daleka rzuca się w oczy masywna sylwetka kościoła pw. św. Jadwigi, którego historia sięga lat 60. XV wieku, a więc jest związana z powstaniem w tym miejscu tzw. trzeciej Nieszawy (to obszerny temat na zupełnie inne wpisy – o „wędrującym mieście”), po pierwszej założonej w miejscu obecnej Małej Nieszawki i drugiej zlokalizowanej naprzeciwko Torunia, na drugim brzegu Wisły. Kościół ten powstawał stopniowo, etapami przez XV-XVIII wieku. Zanim został wpisany do rejestru zabytków w 1956 roku przeszedł gruntowny remont. Niestety, poza momentami przed lub po mszy niemożliwe jest zwiedzanie wnętrza i obejrzenie jego ciekawego wyposażenia, pochodzącego z XVII-XVIII wieku (m.in. stalle, ołtarze, chrzcielnica, ambona), widocznego jedynie z kruchty przez zamkniętą kratę. Ale i na zewnątrz znajdziemy ciekawostki, jak np. tablicę z herbem Działyńskich upamiętniającą odnowienie wieży (widoczną na południowej elewacji wieży). Warto przyjrzeć się nieszawskiemu kościołowi tym bardziej, iż część elewacji została niedawno odnowiona i prezentuje się znakomicie.

  • Miejsce: Nieszawa, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: włocławska
  • Dekanat: nieszawski
  • Data budowy: 1461-1468 (korpus nawowy i prezbiterium), 1592 – wieża, XVI-XVIII w. – kolejne dobudowy, 1951-1952 – gruntowny remont
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (tylko kruchta)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 19.10.1956 pod numerem A/468
  • Źródła: Wikimapia, zabytek.pl, icimss.edu.pl, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-05-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.