Dawna klinika dr. Leona Szumana w Toruniu

Zapraszam dziś na wirtualną wycieczkę do Torunia, do centrum miasta. Zajrzymy na róg pl. św. Katarzyny i ul. Leona Szumana. Patron tej drugiej to, nie tylko z punktu widzenia dzisiejszego blogowego wpisu, osoba bardzo ważna, zwłaszcza dla Torunia i jego historii. Urodzony w 1852 roku Leon Szuman był – ujmując rzecz w jak największym skrócie – lekarzem, działaczem narodowym i społecznym. W 1879 roku przybył na stałe do Torunia, gdzie został lekarzem w prywatnym szpitalu sióstr diakonisek, a w 1884 roku otworzył własną klinikę (dzierżawił budynek przy ul. Kopernika). W 1893 roku klinika dr. Szumana została przeniesiona do nowego budynku – bohatera dzisiejszego blogowego wpisu. Lecznica zajęła początkowo parter obiektu (na drugim piętrze mieszkała rodzina doktora), w 1896 roku także pierwsze piętro. Leon Szuman zmarł w 1920 roku, ale 2 lata wcześniej przekazał prowadzenie kliniki doktorowi Zdzisławowi Dandelskiemu. Trudno dokładnie powiedzieć, co znajdowało się w budynku w latach późniejszych (znalazłem jedynie informację, że po zakończeniu wojny do 1949 roku znajdowało się tam Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli). Wiadomo natomiast, iż w 1996 roku kamienica została przekazana pobliskiemu Centrum Kształcenia Ustawicznego, które 5 lat później otworzyło w niej hotel, istniejący do dzisiaj. Warto go zobaczyć choćby z zewnątrz, zwłaszcza że niedawno zakończył się remont elewacji, która wygląda teraz znakomicie.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1893
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie (hotel)
  • Inne: –
  • Źródła: hotelikwcentrum.pl, toruntour.pl, Po Toruniu, Marian Biskup (red.), Wybitni ludzie dawnego Torunia, PWN 1982; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-01-24


Jedna uwaga do wpisu “Dawna klinika dr. Leona Szumana w Toruniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.