Kopiec Kościuszki w Krakowie

W tę deszczową i zimną niedzielę zapraszam do ostatniego, trzeciego odcinka cyklu prezentującego zabytki związane z Kopcem Kościuszki w Krakowie. To odcinek zasadniczy, bo dotyczący samego kopca – niezwykłego pomnika poświęconego Tadeuszowi Kościuszce. Pomysł na upamiętnienie tego wyjątkowego polskiego patrioty zrodził się po jego śmierci w 1817 roku, a w jej trzecią rocznicę podjęto właściwe prace, rozpoczynając budowę kopca. Potrzebny grunt pod budowę udostępniły norbertanki z klasztoru w Zwierzyńcu. Kopiec powstawał 3 lata, dzięki pracy m.in. ochotników z Krakowa i odwiedzających miasto. Całym procesem budowy zarządzał specjalnie do tego powołany Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie. Po zakończeniu prac 25 października 1823 roku komitet nie został rozwiązany, lecz zajął się zarządzaniem i opieką nad pomnikiem. A ten przeżywał trudniejsze chwile m.in. podczas okupacji hitlerowskiej, kiedy miał zostać zniszczony. Na szczęście ocalał, a kryzys nadszedł po gwałtownych ulewach w 1997 roku. Konieczne były gruntowne i szybkie prace remontowe, gdyż jego stan określony został jako katastrofa budowlana. Udało się jednak zebrać odpowiednie środki finansowe i wyremontować kopiec, montując przy okazji oświetlenie, po czym udostępniono go ponownie dla zwiedzających.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1820-1823; 1997 – poważne uszkodzenia na skutek ulew; 1999-2002 – odbudowa kopca
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 15.09.1936 pod numerem A-954; wysokość względna = ok. 34 m
  • Źródła: Wikipedia, nid.pl, Mieczysław Rokosz; Pamiątka z Kopca Kościuszki. Przewodnik dla zwiedzających, Komitet Kopca Kościuszki, Kraków 2007; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.