Dworzec kolejowy w Ostaszewie

Wczoraj nareszcie udało mi się dotrzeć do kilku miejsc, które chciałem odwiedzić z aparatem już dawno. Zmobilizowała mnie do tego świadomość modernizacji, jaka ma się niedługo rozpocząć i dotyczyć odcinka linii kolejowej 207 Toruń Wschodni – Malbork, łączącego stację początkową z Chełmżą. Najprawdopodobniej po wspomnianych pracach modernizacyjnych nie będzie już śladu po zachowanych jeszcze śladach dawnej kolei, jak np. drewnianych słupach telegraficznych (ślady te prezentuję dokładnie na moich profilach „Tomasz Stochmal” na Facebooku i Instagramie). Wiadomo również, że przeniesiony będzie obecny peron niewielkiej stacji Ostaszewo Toruńskie. I tam zajrzałem, zwłaszcza że można obejrzeć zabytkowy dworzec pochodzący prawdopodobnie z 1882 roku, choć jego architektura, spotykana bardzo często przy innych liniach zbudowanych przez Królewski Pruski Zarząd Kolei wskazywałaby bardziej na koniec XIX wieku. Tak, czy inaczej, obecnie dworzec jest opuszczony i zamknięty, poza jednym pomieszczeniem, w którym urzęduje dyżurny ruchu. To dość dziwny widok – niemal cały budynek dworca wymaga bezspornego remontu, a we wspomnianym pomieszczeniu wymieniono całkiem niedawno okna. Miałem okazję zamienić kilka słów z panią dyżurną, która wspomniała, że przy zapowiadanej modernizacji ma zostać wyburzony – nie określiła tylko, który budynek, czy szalet, czy sam dworzec. Brzmi to bardzo niepokojąco i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie… Spieszmy się fotografować zabytki, nieustannie będę to powtarzał, z dużym smutkiem. A miejsce polecam na odwiedziny – znajduje się przy drodze równoległej do krajowej 91, można też dojechać pociągiem (na razie, dopóki remont się nie rozpoczął, kursują szynobusy). Poza dworcem znajdziemy szalet, dom kolejarzy z budynkiem gospodarczym oraz stary bruk.

  • Miejsce: Ostaszewo, gm. Łysomice, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1882 (?)
  • Stan: db-
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy linii kolejowej 207 Toruń Wschodni – Malbork
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-04-28


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.