Dawny browar przy ul. Unii Lubelskiej 4 w Bydgoszczy

Fragment Bydgoszczy, jaki udało mi się zwiedzić i zobaczyć – choć tylko pobieżnie – podczas spaceru półtora miesiąca temu obfituje w zabytki niemal każdej grupy i kategorii, jakie prezentuję na blogu. Całkiem niedaleko współczesnego, ale i dwóch zabytkowych dworców kolejowych stacji Bydgoszcz Główna, przy ulicy Unii Lubelskiej 4 znajduje się zabytek przemysłowy – XIX-wieczny dawny browar. Poszczególne jego elementy powstawały w drugiej połowie XIX stulecia: budynek magazynowy, dawniej budynek słodowni oraz budynek fermentacyjny w latach 1872-1873, budynek suszarni w 1889 roku, budynek warsztatu bednarskiego w 1890 roku, budynek maszynowni w 1897 roku oraz budynek kotłowni (w bliżej nieokreślonym roku, jednak ok. XIX wieku). Niestety, od dłuższego czasu (być może nawet od okresu międzywojennego) cały kompleks nie służy już swoim pierwotnym celom, obecnie natomiast stoi opuszczony i zaniedbany – na szczęście nie w całości, gdyż jeden z budynków został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby klubu fitness. Szkoda jednak, że brakuje całościowego planu rewitalizacji tego ciekawego miejsca, które doskonale mogłoby wpisać się w przemysłowy charakter Bydgoszczy i stanowić jedną z jego atrakcji turystycznych.

  • Miejsce: Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1872-1873, 1889, 1890, 1897
  • Stan: db/dst
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne:
  • Źródła: GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI MIASTA BYDGOSZCZY NA LATA 2017-2020, PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI MIASTA BYDGOSZCZY NA LATA 2013-2016, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-03-10


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.