Brama Ciemna w Toruniu

Opisywane dziś miejsce mijałem wielokrotnie, ale dopiero niedawno zainteresowałem się jego historią. A ta, jak na Toruń przystało, jest interesująca. Mowa o Bramie Ciemnej – mniej znanej, choć także znajdującej się (podobnie, jak popularne: Mostowa, Żeglarska i Klasztorna) w ciągu obiektów składających się na przepiękną panoramę Grodu Kopernika. Przechodzimy pod nią wychodząc z ulicy Wola Zamkowa w kierunku Wisły, lub – rzecz jasna – odwrotnie, kierując się ku północy. Brama ta nie jest okazała, bo stanowi właściwie zaledwie furtę powstałą w czasach pruskich. Widoczne są jednak dwa otwory, co wynika z faktu przebicia w okresie międzywojennym drugiego przejazdu. Nietrudno się domyślić, który był pierwotny – pod nim prowadzi chodnik, widać zresztą, że łuk otworu został ładnie zaznaczony odpowiednio ułożoną cegłą. Warto się zatrzymać i przyjrzeć bramie z bliska – pierwotny otwór posiada jeszcze oryginalne zawiasy oraz widoczne uszkodzenia – bruzdy utworzone przez przejeżdżające pojazdy. Takie szczegóły to dowód na to, że nawet niepozorny zabytek, mijany wielokrotnie posiada swoje ciekawostki i skarby.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: –
  • Źródła: Janusz Pokrzywnicki, Atlas Twierdzy Toruń. Zeszyt 6: Bramy Twierdzy Toruń, Towarzystwo Naukowe w Toruniu / Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Adama Freytaga w Toruniu, Toruń 2013; Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, Grudziądz 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-03-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.