Dworzec kolejowy Biskupiec Pomorski w Bielicach

Ktoś, kto zna Wąbrzeźno, a przede wszystkim tamtejszą stację kolejową mógłby stwierdzić, iż pomyliłem się, opisując dzisiejszą galerię kolejnego zabytku. Takie wrażenie można mieć po zobaczeniu dworca kolejowego na stacji Biskupiec Pomorski, znajdującej się we wsi Bielice, oddalonej od Biskupca o 3 kilometry. Faktycznie, oba budynki są niemal identyczne. Zbudowano je prawdopodobnie według tego samego projektu, powstały przy tej samej linii kolejowej (dzieli je około 38 kilometrów torów), ale wąbrzeski wzniesiono w 1871, a bielicki rok później. Różnią się także naprawdę mało widocznymi szczegółami, być może powstałymi już w latach użytkowania. Podobny jest także, stojący obok budynek gospodarczy i mieszczący toalety – w przypadku Bielic jest nieco mniejszy. Niemal identyczne są także wieże ciśnień i magazyn (ekspedycja towarowa). Dworzec bielicki wydaje się wymarły, zamieszkane jest piętro, ale podczas mojej wizyty na stacji nie zobaczyłem ani jednego pasażera. Warto wspomnieć, iż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stacja przypadła Polsce, choć w sierpniu 1920 roku na chwilę zajęli ją Niemcy. Sam Biskupiec utracił wówczas przez granicę państwową połączenie kolejowe (mimo tych 3 kilometrów dzielących go od stacji), stąd pomysł i realizacji budowy w 1925 roku krótkiej linii kolejowej z miasta do Kisielic, zlikwidowanej w 1974 roku. Galeria zdjęć dworca tradycyjnie wzbogacona jest kilkoma fotografiami innych budynków stacyjnych. W ostatniej jednak chwili zrezygnowałem z dodania zdjęć budynku z czerwonej cegły, który zasługuje na odrębny wpis. No, ale to już kwestia przyszłości. A, i jeszcze jedno – przed dworcem zachował się piękny podjazd wyłożony kocimi łbami. Warto zobaczyć!

  • Miejsce: Bielice, gm. Biskupiec, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1872
  • Stan: db+
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa (Żeleznodorożnyj)
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.