Fort nr 2 „Kościuszko” w Krakowie

Obecny rok zacząłem blogowym wpisem o kaplicy bł. Bronisławy w Krakowie, jako pierwszym z cyklu 3 wpisów dotyczących Kopca Kościuszki. Chciałem potraktować osobno każdy z obiektów składających się na ten wyjątkowy zespół zabytków. Dziś przyszedł czas na Fort nr „Kościuszko”, potraktowany już jako całość, choć i on składa się z kolejnych obiektów, w tym m.in. z bastionu V, czy kaponiery południowej. Fort ten powstał w latach 1850-1856 (lub, według innych źródeł: 1850-1854), a zbudowano go według projektów m.in. Cabogi i Pidolly’ego. Fort 2 miał charakter cytadelowy, nadano mu cechy neogotyku i neorenesansu. Wchodząc na Kopiec Kościuszki, czy stojąc na jego szczycie możemy zobaczyć zabudowania forteczne, będące dziś w większości w doskonałym stanie, zagospodarowane m.in. na muzeum, kawiarnie, czy siedzibę radia. W oczy rzuca się czerwona, oczyszczona cegła. Warto jednak wiedzieć, że to, co dzisiaj widzimy to nie cały oryginalny Fort 2 – niestety, w latach 1945-1956 zburzona została brama wjazdowa, bastion południowo-zachodni i nadszańce. Co ciekawe, nie zbudowano na ich miejscu innych budynków, a rozrósł się tam samosiewny las. Na szczęście Fort „Kościuszko” (wraz ze wspomnianą kaplicą) został wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku i stanowi dziś, moim zdaniem, jeden z najważniejszych i najciekawszych zabytków Krakowa.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1850-1856
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (Muzeum Kościuszkowskie, kawiarnie) / nie (siedziba radia, hotel)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 2.01.1968 pod numerem A-308
  • Źródła: WikipediaWikipedia, nid.pl, Mieczysław Rokosz; Pamiątka z Kopca Kościuszki. Przewodnik dla zwiedzających, Komitet Kopca Kościuszki, Kraków 2007; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.