Cmentarz wojenny w Miecznikach

Jak dobrze, że istnieją drogowskazy prowadzące do miejsc wartych odwiedzenia. Oczywiście, jeśli są w ogóle używane. Na szczęście, stosowny drogowskaz ukazał się nam, kiedy jechaliśmy w sierpniu ubiegłego roku DW650 z Węgorzewa do Rapy. Dzięki temu zaparkowaliśmy, by zobaczyć, sfotografować i zatrzymać się na chwilę nad grobami żołnierzy rosyjskich poległych w latach 1914-1915 podczas walk I wojny światowej. Bo wspomniany drogowskaz doprowadził nas do niedużego cmentarza wojennego znajdującego się w granicach osady Mieczniki. Stoją tam 4 krzyże prawosławne w trudnymi do odczytami inskrypcjami, wskazujące 4 mogiły, w których pochowano 19 żołnierzy rosyjskich (na Olsztyńskiej Stronie Rowerowej można przeczytać, iż znana jest tożsamość 13 z nich). Cmentarz jest zadbany (choć znalazłem w internecie zdjęcia, na których był w dużo lepszym stanie, ale i takie, na których widać, że był mocno zarośnięty), a co ważne, znajduje się na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas następnego pobytu na Mazurach postaram się „zahaczyć” o kolejne miejsca szlaku!

  • Miejsce: Mieczniki, gm. Banie Mazurskie, pow. gołdapski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: cmentarz wojenny
  • Data założenia: 1914-1915
  • Stan: db
  • Inne: pochowani żołnierze rosyjscy polegli w 1914 r.
  • Źródła: Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie warmińsko-mazurskim (pdf), rowery.olsztyn.pl, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-18


2 uwagi do wpisu “Cmentarz wojenny w Miecznikach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.