Dawna Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach

Połowa sierpnia sprzed pięciu lat była dla mnie wyjątkowa – odwiedziłem wtedy kilka znakomitych miejsc na Mazurach we wspaniałym towarzystwie. Poznałem Wojnowo, Reszel, Świętą Lipkę i Leśniewo. Nie udało mi się zobaczyć słynnego „Wilczego Szańca” w Gierłoży, za to odwiedziłem również interesujące miejsce, a do tego dużo lepiej zachowane, czyli dawną Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach. Powstała ona w latach 1940-1944, a składało się na nią około 250 obiektów, w tym m.in. 30 betonowych schronów, obiektów technicznych, stacja kolejowa wartownia, łaźnia, kino, czy stołówka i kuchna. Kwatera, przeznaczona dla 40 najwyższych generałów i feldmarszałków oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu została podzielona na 3 strefy: „Źródło”, „Fryderyk” i „Miasto Brygidy”. Teren budowy został osuszony i poddany melioracji, pozostawiono roślinność jako naturalne zamaskowanie, ponadto całość była chroniona przeróżnymi środkami. To tutaj m.in. opracowywany był plan ataku Niemiec na ZSRR, tutaj także organizowano plan zamachu na Hitlera. W 1945 roku obiekty kwatery zostały opuszczone, nie były ani bronione, ani nie zostały wysadzone w powietrze. Dziś możemy je oglądać i znaczną część zwiedzać – w części utworzono Muzeum II Wojny Światowej. W dostępnych obiektach zostały przygotowane ekspozycje, nie tylko związane z tym miejscem, ale także dotyczące tajnej broni III Rzeszy. Chętni mogą również wspiąć się na wysoką, 38-metrową ażurową wieżę widokową i spróbować dojrzeć choć którykolwiek z doskonale zamaskowanych obiektów.

  • Miejsce: Mamerki, gm. Węgorzewo, pow. węgorzewski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1940-1944
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: –
  • Źródła: http://www.mamerki.com, broszura dostępna do zakupu na miejscu, Wojciech Marek Darski, Mazury od środka. Bedeker dla przyjaciół, Wydawnictwo Mazurskie; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.