Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Lembargu

Skoro we wczorajszym wpisie blogowym pojawiła się galeria zdjęć i garść informacji o kapliczce św. Jana Nepomucena stojącej obok kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Lembargu (powiat brodnicki), to bohaterem dzisiejszego wpisu musi być koniecznie sam kościół. Początki parafii w Lembargu sięgają końca XIII wieku, świątynia została zbudowana prawdopodobnie w następnym stuleciu, ale pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początku wieku XV. Mimo upływu wielu lat i zmian stylów architektonicznych kościół zachował z zewnątrz cechy gotyckie, a więc przede wszystkim czerwoną cegłę, czy ostrołukowe okna. Warto zwrócić uwagę na ośmioboczną wieżę ze szkarpami w narożach. Wokół kościoła umiejscowiono cmentarz otoczony murowanym ogrodzeniem prawdopodobnie z XVII wieku. W północnej części cmentarza, tuż przy murze znajduje się grób księdza Alfonsa Mańkowskiego (1870-1941), proboszcza parafii w Lembargu w latach 1923-1940 i – między innymi – prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu od roku 1923 do wybuchu II wojny światowej. Ksiądz Mańkowski został aresztowany przez gestapo we wrześniu 1940 roku i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, gdzie zmarł 12.02.1941. W 1951 zwłoki księdza ekshumowano i pochowano przy kościele w Lembargu. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę przedstawiającą księdza Mańkowskiego, wykonaną przez Ignacego Zelka, którego mnóstwo dzieł możemy znaleźć zwłaszcza w Toruniu.

  • Miejsce: Lembarg, gm. Jabłonowo Pomorskie, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: toruńska
  • Dekanat: jabłonowski
  • Data budowy: XIV w. (pierwsze wzmianki pocz. XV w.); 1700, 1845, 1888, 1891 i 1961, 1982-1996 – prace remontowe
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 24.10.1929 pod numerem A/1381
  • Źródła: Wikipediaparafia-lembarg.pl, tnt.torun.pl, nid.pl, Marian Biskup (red.), Wybitni ludzie dawnego Torunia, PWN 1982; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.