Bateria Dobrzyńska w Toruniu

Dziś zaglądamy do Torunia, a tematem wpisu będzie kolejny z obiektów XIX-wiecznej twierdzy – położone w pobliżu Placu Pokoju Toruńskiego (ronda) Laboratorium Specjalne Naroża III, znane bardziej jako Bateria Dobrzyńska. To obiekt wzniesiony w 1887 roku, składający się z podwalni (schronu piechoty i laboratorium, w którym przygotowywano ładunki) oraz schronu pogotowia położonego na podwalni. Przez szereg ostatnich lat obiekt niszczał, na szczęście całkiem niedawno znalazł gospodarza – prywatną firmę, która zaopiekowała się zabytkiem i adaptuje na cele swojej działalności. Prawie równocześnie teren przed baterią został zagospodarowany przez miasto – utworzono na nim parking wraz z chodnikami, dzięki czemu można zobaczyć zabytek z bliska. Po wycięciu dzikiej roślinności widać wyraźnie i bardzo dobrze wspomniany schron pogotowia oraz (po lewej stronie) fragment stanowiska dla armaty 15 cm, choć pomazane przez graficiarzy. Jeśli zaś chodzi o samą podwalnię, to w oczy rzucają się trzy pary dwuskrzydłowych wrót bramnych, które zostały poddane konserwacji i prezentują się znakomicie. Widoczne są także napisy PALENIE SUROWO WZBRONIONE, powstałe zapewne w czasach, kiedy obiekt był w rękach wojska.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1887
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: –
  • Źródła: Adam Kowalkowski (red.), Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń, TONZ OT, Toruń 2016; Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Twierdza Toruń, Grudziądz 2020; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2021-01-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.